Projevy autismu ve třech letech

V poslední době se přidalo k této stránce „život s autistou“ více než 150 sledujících. Tímto je vítám a rovnou odpovídám na nejčastější dotaz – kdy jsme zjistili u Vítka autismus a jak se projevoval.
……………………………..
U Vítka se diagnóza začala řešit ve třech letech, když měl nastoupit do školky a bylo zřejmé, že nesplňuje požadavky na školkové dítě.
– Nemluvil.
– Byl na plenách.
– Nijak nekomunikoval s okolím.
– Nerozuměl pokynům (např. vezmi si lžičku, přines botičky, dej mi to)
– Nereagoval na svoje vlastní jméno (neotočil se, nepodíval se, nezastavil se)
– Neukazoval.
– Nepodíval se, když jsme mu něco ukazovali my.
– Vypadal, že neslyší, ale slyšel dobře (to jsem měla ověřené, jak slyšel rozbalovat bonbon, tak hned přiběhl i z vedlejšího pokoje)
– Často chodil po špičkách.
– Neustále poskakoval.
– Často třepal ručičkama.
– Nekoordinované pohyby při chůzi a běhu. Vypadal tak komicky rozevlátě.
– Téměř na všechno byla reakce pláč, křik a vztek (jen když jsme po něm něco chtěli, když se mohl věnovat svým činnostem, tak byl šťastné dítě)
– Nechodil za ruku, nesnesl to, to si radši lehnul na zem.
– Nesnášel oblečení. Často se vysvlékal do naha.
– Nedíval se lidem do očí, ale ani do tváře. Již u malých miminek můžete vidět, že se zájmem pozorují různé obličeje.
– Nehrál si s dětmi.
– Neusmíval se na nás.
– Nevítal nás. Když jsme si ho vyzvedli u babičky, proběhl okolo bez přivítání, bez jediného náznaku, že by nás rád viděl.
– Nehrál si funkčně. To znamená, že si nehrál s hračkami tak, na co byly určené. Většinou si hrál jen s nějakou částí, která ho zaujala – točící se kolečko, točící se vrtulka. Měl rád různé smetáky, štětky, kartáčky, probíral se těmi štětinami. Hrál si s věcmi, co nebyly hračky, ale dalo se jimi nějak kroutit nebo točit.
– Odmítal jídlo. Jedl dokola jen několik suchých věcí, které mohl vzít do ruky – chleba, rohlík, hranolky a BEBE sušenky.
– Velice špatně spal. Usínal často až po půlnoci. Ráno se brzy budil. Přes den nespal.
Všechny tyto projevy byly patrné již v jednom roce věku, ale to je pořád omluvitelné věkem. Bohužel se to časem nelepšilo. Pokud vidíte u svého dítěte stejné příznaky, vyžádejte si u svého pediatra kontrolu u psychologa.

About the author

Jmenuji se Kamila Hejnová. Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn, kterému je 15 let, je autista. Rozhodla jsem se psát blog, jak spolu žijeme. Na začátku cesty jsem sama hledala informace a čerpala ze zkušeností jiných rodičů. Každý den se ocitají další rodiče na začátku té samé cesty. Věřím, že si zde najdou odpovědi, inspiraci a užitečné informace.