Kdy jste se smířila s tím, že je Vítek autista?

Kdy jste se smířila s tím, že je Vítek autista?

Nedá se říct přesně, jak dlouho to trvalo, přesný datum nebo počet měsíců či let. Je to proces, který se vyvíjí. Řekla bych, že si spíš člověk postupně zvyká nebo spíš otupí, než že by si jednoho dne všiml, že už mu to nevadí.

Vzpomněla jsem si, že krátce po Vítkově diagnostice jsem četla na internetu článek ohledně jednotlivých fází smíření. Pomohlo mi to se zorientovat, v které fázi se nacházím a uvědomit si, že spousta lidí prošla tím samým procesem a do té páté fáze jednou došla.

Neuměla jsem si to v tu chvíli představit, ale vlastně jsem získala takovou malou naději, že se tam snad také časem dostanu. Jaké to asi bude, až budu smířená? Jak dlouho to bude trvat? O časovém rozmezí se tam nepsalo.

Dneska jsem v té páté fázi a říkám si, že mi to nemuselo trvat tak dlouho. Nebo možná jo. Asi je důležité to všechno prožít. A jaké to je? Asi jako když jdete dlouho temným údolím a najednou vyšplháte na kopec, kde svítí slunce a vy koukáte zpátky na tu mlhu pod vámi.

Model Küblerové-Rossové, známý též jako pět fází smutku:

  1. Šok a popírání – to není možné, někde se stala chyba, to není pravda
  2. Hněv – proč já, proč se to stalo mně, kdo za to může, obviňování, vztek
  3. Smlouvání – udělám cokoliv, dám všechny peníze, hledání alternativních možností
  4. Deprese – už nic nemá smysl, je to jedno, na ničem nezáleží, fáze hlubokého smutku
  5. Smíření – vyrovnání se se situací, udělám, co můžu, přistupování k situaci s rozumem

Dá se říct, že jsme měli podobný průběh, akorát ty první čtyři fáze se často střídají a přeskakují a trvají různě dlouho, až si jednoho dne všimnete, že zmizely, že nic z toho už nepociťujete a pochopíte, že jste v té fázi smíření.

A jak to trvá dlouho? U každého jinak. Někomu to může trvat pár měsíců a někomu pár let. Ale z vlastní zkušenosti vám doporučuji, abyste nezůstávali v těch fázích smutku moc dlouho a neochuzovali sebe i své dítě o spoustu hezkých chvil. A kdyby vám to náhodou přišlo nemožné, tak mějte na paměti, že spousta lidí prošla tímto procesem a nakonec tam všichni nějak doskákali.

Sledujte stránku na Facebooku – Život s autistou

Také na Instagramu pod stejným názvem

About the author

Jmenuji se Kamila Hejnová. Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn, kterému je 15 let, je autista. Rozhodla jsem se psát blog, jak spolu žijeme. Na začátku cesty jsem sama hledala informace a čerpala ze zkušeností jiných rodičů. Každý den se ocitají další rodiče na začátku té samé cesty. Věřím, že si zde najdou odpovědi, inspiraci a užitečné informace.