Tento svět není stavěný pro autisty

Tento svět není stavěný pro autisty. Všechno je buď příliš těsné nebo příliš volné, příliš hlučné a příliš ostře osvětlené.

A oni nepasují. A mají pocit, že jsou špatní. Vypadá to, že nemají světu co dát.

Ale co když je to naopak? Co když jsou naše zažité šablony prostě v jiném měřítku než autisté potřebují?

Co když mají potenciál, který jen nemá možnost se projevit?

Co když je příliš vyčerpává jen to, že se musí přizpůsobit a pak už nemají sílu tvořit něco svého?

Úzkosti a deprese v dospívání vypadají, že to je jejich problém. Že oni jsou ten problém. Ale není to spíš tím, že nezapadají mezi vrstevníky? Že odmítají plnit nesmyslné požadavky pedagogů? Že jsou přetížení z plných tříd, kde není vzduch a pohyb?

Ale nezačíná to až v dospívání. Začíná to už v rodině, kde často nejsou přijati prarodiči nebo širší rodinou a nebo i jedním z rodičů…

A pokračuje to ve školce, na základce…

Kdyby měli podmínky, které by jim každý den připomínaly, že jsou v pořádku takoví, jací jsou, mohli by projevit svůj potenciál ku prospěchu svému i společnosti.

Sledujte stránku na Facebooku – Život s autistou

Také na Instagramu pod stejným názvem

About the author

Jmenuji se Kamila Hejnová. Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn, kterému je 15 let, je autista. Rozhodla jsem se psát blog, jak spolu žijeme. Na začátku cesty jsem sama hledala informace a čerpala ze zkušeností jiných rodičů. Každý den se ocitají další rodiče na začátku té samé cesty. Věřím, že si zde najdou odpovědi, inspiraci a užitečné informace.