Nejdůležitější věc při výchově autisty

Zkušené matky autistů už po pár letech znají tu nejdůležitější věc při výchově autisty. Když jste na začátku diagnózy, nevíte, tápete, hledáte informace, nejspíš vám jako první kroky bude doporučena hromada edukativních hraček, případě zalaminované edukativní úlohy k práci u stolečku. Pro rozvoj mozku, logiky a kognitivních funkcí.

Nikdy mi nikdo neřekl, že je to úplně zbytečné, pokud je dítě ve stresu, nemá na to náladu, potřebuje se zrovna pohybovat a ne sedět u stolečku, pokud se s ním pracuje pod nátlakem a násilím se udržuje na místě, jen aby byly splněné úkoly.

A pak jsem mockrát viděla, že v dobrém naladění a s úsměvem Vítek udělal více „práce“ za méně času a s menším úsilím a dokonce…. dokonce ho to i bavilo!

Prostě vám neřekli to nejdůležitější.

Co to je, to nejdůležitější? Než budete číst dál, napište do komentáře, co je podle vás ta nejdůležitější věc. Jsem si jistá, že tam bude napsána spousta úplně jiných věcí, než jsou úkoly u stolečku.

Ta nejdůležitější věc je udržet autistu v dobré náladě.

Když je v dobré náladě, je ochotný spolupracovat, má prostor zkusit a naučit se něco nového. Jeho mozek dokáže lépe využít intelektovou kapacitu, kterou tam má k dispozici. Když není v dobré náladě, tak v tu chvíli nemá kapacitu se učit. On je nespokojený, nešťastný, má úzkost a vy zoufalí, ve strachu a stresu.

Druhá nejdůležitější věc je udržet v dobré náladě sebe.

Dobrá nálada je klíč. Klíč k dobrému vzájemnému vztahu, k učení, k využití svého potenciálu, k dobrému životu. Máte zrovna dobrou náladu? Co můžete udělat pro to, abyste ji měli?

Sledujte stránku na Facebooku – Život s autistou

Také na Instagramu pod stejným názvem

About the author

Jmenuji se Kamila Hejnová. Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn, kterému je 15 let, je autista. Rozhodla jsem se psát blog, jak spolu žijeme. Na začátku cesty jsem sama hledala informace a čerpala ze zkušeností jiných rodičů. Každý den se ocitají další rodiče na začátku té samé cesty. Věřím, že si zde najdou odpovědi, inspiraci a užitečné informace.