Mýty o autismu: oční kontakt

Když byl Vítek malý, tak nás ignoroval. Když jsme ho oslovili jménem, chtěli mu něco ukázat, něco mu říkali, tak se na nás neotočil, nepodíval, byl pořád v běhu a ani nezastavil.

Tenkrát bych ani nedokázala identifikovat jako problém to, že se Vítek nedívá do očí. Ale vnímala jsem jako problém to, že nás ignoruje. Byl malý a přičítali jsme to věku. Doktorka říkala, že z toho vyroste.

Poté, co mu byl diagnostikován autismus ve 3 letech, jako první nás v SPC učili metody, jak ho donutit k očnímu kontaktu. Vycházeli z toho, že když se nedívá do očí, tak nás nevnímá vůbec.

Tenkrát jsem nevěděla to, co vím teď a věřila odbornicím. Od té doby jsem mockrát četla od dospělých autistů, že:

  • je oční kontakt fyzicky bolí
  • je jim oční kontakt velmi nepříjemný
  • když se snaží udržet oční kontakt, tak přestanou vnímat mluvenou řeč
  • nerozumí tomu, proč ostatní trvají na očním kontaktu
  • je vyčerpává „maskování“, tedy to, že předstírají oční kontakt, aby zapadli mezi ostatní
  • naopak lépe vnímají, když nemusejí udržovat oční kontakt

Takže dneska bych byla velmi opatrná s vynucováním očního kontaktu. U Vítka jsem naštěstí nepozorovala žádné potíže, opravdu se to časem naučil, dneska se dokáže dívat do očí a očividně ho to nijak nestresuje. Jenže nemůžete vědět, jestli vaše dítě není zrovna to citlivější. Takže doporučuji to hodně dobře pozorovat a sledovat reakce dítěte, jestli ho to nestresuje.

Některé autistické děti ale oční kontakt mají dobrý od malička. Vítek neměl, ale naučil se to. Jako u všeho – každý autista je jiný a nelze udělat závěr podle jediné indicie.

Závěr:
1. Autistické dítě může mít dobrý oční kontakt.
2. Pokud dítě nemá oční kontakt, může to znamenat pravděpodobnost autismu.

Sledujte stránku na Facebooku – Život s autistou

About the author

Jmenuji se Kamila Hejnová. Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn, kterému je 15 let, je autista. Rozhodla jsem se psát blog, jak spolu žijeme. Na začátku cesty jsem sama hledala informace a čerpala ze zkušeností jiných rodičů. Každý den se ocitají další rodiče na začátku té samé cesty. Věřím, že si zde najdou odpovědi, inspiraci a užitečné informace.