Jak vypadá autismus

Každý autista je jiný. Každý má jiné projevy, jiné potřeby, jiné možnosti a jiné limity. Zmiňuji a upozorňuji na to často. Píšu o životě s Vítkem, o našich zkušenostech a vyprávím naše příběhy. Pro čtenáře je to totiž jako odrazový můstek. Můžou si na tom zmapovat, jaká je jejich situace, v čem je horší, v čem je lepší, co můžou dělat jinak, co se dá změnit, co je stejné a co je jiné….
Spousta lidí, kteří se nepotřebují zajímat o autismus, tuto informaci stále nemají a vycházejí z toho, co znají. A to je většinou nějaký film nebo ví o někom, kdo má doma nějakého autistu a ten se jen kýve… a nebo naopak studuje třetí vysokou školu… nebo umí nazpaměť jízdní řád… a vyvozují z této jedné informace, že jsou takoví všichni autisté.
A rodiče autistů se zlobí. Právem. Protože se kvůli tomu setkávají s nepochopením, odsouzením a zlehčováním.
Autismus je problematický právě v tom, že se u každého projevuje jinak. Jsme zvyklí, že to, co má název, tak je nějakým způsobem stejné a stálé, proto si lidé představují autismus jako přímku, kde na jedné straně je nízkofunkční autismus, uprostřed středněfunkční a vysokofunkční autismus a na druhé straně Aspergerův syndrom.
A tahle představa je právě mylná a vede k nepochopením. Je potřeba zjistit, jak konkrétní autista vnímá svět a reaguje na podněty.
Týká se to např. těchto oblastí:
– komunikace
– sociální interakce
– speciální zájmy
– repetitivní chování
– rituály
– emoce
– smyslové vnímání
– kognitivní funkce
Na obrázku je pro představu, jak může autismus vypadat ve čtyřech různých případech. Je to opravdu pro představu, takových znázornění může být více a můžou být různá.
Přikládám odkaz na on-line test na autismus, je to samozřejmě zábavný test, který nemůže obsáhnout všechny skutečnosti a nemůže nahradit diagnostiku u odborníka. Test má 50 otázek v angličtině, ale je to celkem rychlé.

About the author

Jmenuji se Kamila Hejnová. Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn, kterému je 15 let, je autista. Rozhodla jsem se psát blog, jak spolu žijeme. Na začátku cesty jsem sama hledala informace a čerpala ze zkušeností jiných rodičů. Každý den se ocitají další rodiče na začátku té samé cesty. Věřím, že si zde najdou odpovědi, inspiraci a užitečné informace.