Vztah s autistou je nad všemi terapiemi

Dneska jsem vyzvedávala Vítka ve škole. U dveří už stála jedna maminka a říká mi: „Takový vysoký chlapec, má červené tričko? No, tak ten už koukal ze šatny, jestli tady jste.“

Pak už jsem viděla Vítka, že se obléká, a když se na mě podíval, tak jsem mu zamávala a jemu se rozsvítily oči a zatřásl pažemi jak kuřátko, protože mávat neumí.

Taková normální věc, že vás dítě vyhlíží, když ho jdete vyzvednout, že?

Jenže mě to zahřálo u srdce. Před deseti lety bych tomu nevěřila.

Když byly Vítkovi tři roky, tak nás ignoroval. Neprojevoval radost, když jsme ho vyzvedli po hlídání u babičky. Prostě proběhl kolem nás bez pozdravu, bez úsměvu, bez jediného pohledu.
Nechodil za námi, aby nám něco ukázal nebo aby se podíval, co děláme my. Měl doslova svůj svět a my mu tam akorát překáželi.

Až tak od jeho 8 let jsem si začala všímat, že o mě ví. Že jsem jeho jistota v nevyzpytatelném světě. Že mě vyhledává a že se na mě těší. On mi neřekne ani jinak nedá najevo, že mě má rád, ale já to dnes viděla v jeho očích.

A to je něco, co je nad všemi terapiemi. Navázat vztah. Teprve na tom se dá stavět všechno ostatní.

Sledujte stránku na Facebooku – Život s autistou

Také na Instagramu pod stejným názvem

About the author

Jmenuji se Kamila Hejnová. Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn, kterému je 15 let, je autista. Rozhodla jsem se psát blog, jak spolu žijeme. Na začátku cesty jsem sama hledala informace a čerpala ze zkušeností jiných rodičů. Každý den se ocitají další rodiče na začátku té samé cesty. Věřím, že si zde najdou odpovědi, inspiraci a užitečné informace.