Co mi vyčítají rodiče autistů

Když jsem začala před čtyřmi roky psát o autismu, měla jsem strach. Bála jsem se reakcí neznámých lidí, protože jsem věděla, že lidé s handicapem, speciální děti, jakékoli odlišnosti se nesetkávají s pochopením. Bála jsem se reakcí lidí ze svého okolí, známých, rodiny. Co na to řeknou, že odkrývám své soukromí, myšlenky a své dítě.
Během těch čtyř let jsem zjistila, že nejtvrdší odsouzení jsem dostala ze strany, od které jsem to vlastně vůbec nečekala. Od strany, pro kterou jsem začala psát – od rodičů autistů.
A co že mi vyčítali?
– můžu si prý za to sama, že má Vítek afekty, prostě to s ním neumím
– jsem špatná matka a usnadňuji si to, protože Vítek dostává medikaci
– to je hrozný, že ho nechávám na tabletu, kdy chce a ne jen na půl hodiny denně
– neděláme žádné terapie, to je strašný!
– vystavuji svoje dítě na sociálních sítích a nerespektuju jeho soukromí, to je katastrofa, nahlásí mě Nautisu!
– nepoužíváme obrázkový systém, dostatečně se nesnažím (zkoušeli jsme od 4 let, prostě se nepodařilo)
– to je špatný, že se mu podřizuju, musí se naučit poslouchat
– říkám o něm, že je autista, to je, jak kdybych řekla epileptik nebo cukrovkář, je to urážlivé…
– směju se tomu, co dělá, je to dehonestující (je rozdíl smát se a vysmívat se)
– to, co já píšu, nikoho nezajímá, chtějí nové informace od odborníků
Několikrát jsem i přemýšlela, že to všechno smažu. Opravdu k tomu bylo velmi blízko. Zachránily to všechny hezké zprávy, které od rodičů dostávám, se slovy, že jim to pomáhá.
Takže abych to upřesnila – od rodičů autistů dostávám velké množství hezkých zpráv a jen občas se tam najdou takováto odsouzení, která jsou ale paradoxně tvrdší než od nezaujatých lidí. Nebo možná mi jen tvrdší připadají, protože z této strany nepředpokládám, že někdo bude házet kamenem.
A poučení? Když se vám něco líbí, něco vám pomáhá nebo dává smysl, řekněte to, napište to. Na každé takové zprávě může velmi záležet.

About the author

Jmenuji se Kamila Hejnová. Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn, kterému je 15 let, je autista. Rozhodla jsem se psát blog, jak spolu žijeme. Na začátku cesty jsem sama hledala informace a čerpala ze zkušeností jiných rodičů. Každý den se ocitají další rodiče na začátku té samé cesty. Věřím, že si zde najdou odpovědi, inspiraci a užitečné informace.