Euroklíč pro autistu

„A Euroklíč máte?“ zeptala se mě paní z organizace, která pomáhá hendikepovaným.

„Ne, k čemu to je?“ odpovídám a v duchu se divím, co mi to nabízí. Nemám dojem, že bych potřebovala nějaký klíč. Přitom spolu zrovna řešíme něco úplně jiného.

„Tak ho uděláme“ rozhodne vesele. „I když ho teď nepotřebujete, určitě se hodí později. A taky platí v EU!“ dodá významně. Vzhledem k tomu, že jsme zrovna plánovali cestu do Itálie (rok 2016), tak jsem souhlasila.

Paní měla pravdu. Euroklíč jsem použila hned několikrát na naší cestě do Itálie, když jsme si udělali WC pauzu na nějaké pumpě.

V dnešní době ho nevyužívám moc často. Protože když už s Vítkem někam jdu, tak dobře plánuju, aby byl zrovna ve všech směrech v pohodě a nezdržujeme se moc dlouho.

Když je ale potřeba, tak jsem ráda, že máme tu možnost klíč využít. Vítek je totiž velmi citlivý na zvuky a moderní trend posledních let – vysoušeče rukou, které jsou mega hlasité, prostě psychicky nezvládá. Vždycky trpím za něj, když ho vidím, jak vyplašeně utíká hned, jak někdo ten vysoušeč spustí. A další problém je to, že Vítek v posledním roce dost vyrostl. Je vyšší než já a už je jaksi divné, když ho beru s sebou na dámské WC.

V anketě jsem se vás před pár dny ptala, jestli Euroklíč máte nebo ne. Výsledek je 23% ANO a 77% NE. Tak jsem si říkala, že je čas dát tuto informaci do článku na blog. Je to taková drobná věc, která vám ale zase může o něco usnadnit život.

Co je Euroklíč

Speciální klíč, kterým si odemknete veřejné WC určené pro zdravotně postižené. To je větší bezbariérová místnost určená primárně pro vozíčkáře, ale často je tu i místo na přebalování dětí.

Pro koho je určen

Pro držitele průkazu TP, ZTP, ZTP/P, držitele WC karty a další… další informace na webu https://www.euroklic.cz/

Kolik stojí

Je vydáván zdarma osobám, které na něj mají nárok

Kde si ho vyzvednete

Na oficiálním webu Euroklíče najdete seznam míst a další informace https://www.euroklic.cz/

Využije ho autista?

ano a v několika případech:

  • pokud je citlivý na zvuky
  • pokud nezvládá čekat
  • pokud mu vadí příliš mnoho lidí
  • pokud má asistenčního psa
  • pokud potřebuje asistenci na WC, i když už je větší než jeho matka

krátká videoukázka zde — Euroklíč v akci

Sledujte stránku na Facebooku – Život s autistou

Také na Instagramu pod stejným názvem

 

About the author

Jmenuji se Kamila Hejnová. Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn, kterému je 15 let, je autista. Rozhodla jsem se psát blog, jak spolu žijeme. Na začátku cesty jsem sama hledala informace a čerpala ze zkušeností jiných rodičů. Každý den se ocitají další rodiče na začátku té samé cesty. Věřím, že si zde najdou odpovědi, inspiraci a užitečné informace.