Autista na magnetické rezonanci

Leden 2011. Vítkovi byly krátce 3 roky, když podstoupil vyšetření mozku na magnetické rezonanci. Vzhledem k nízkému věku a nespolupráci byla nutná narkóza.

Toto vyšetření bylo součástí komplexní diagnostiky při podezření na autismus. Ve FN Plzeň jsme strávili diagnostický týden, kdy byl Vítek vyšetřen psychologem, logopedem, neurologem, EEG, speciálním pedagogem a ta magnetická rezonance.

Strávit s malým autistou, který je neustále v pohybu, skoro týden v nemocnici, bylo docela peklo. Běhali jsme po chodbě tam a zpátky do zblbnutí – mého.

V té době se na takové komplexní vyšetření v Motole čekalo 12 měsíců, v Nautisu na diagnostiku autismu dokonce18 měsíců. Ve FN Plzeň nás vzali asi za 4 měsíce, ale jen proto, že někdo vypadl.

Paradox je, že při podezření na autismus se všude dočtete, abyste to řešili co nejdříve…

Na té poslední fotce, kde je Vítek po vyšetření ještě v narkóze – když jsem ho tak viděla, nehybného, cítila jsem se hrozně divně. Byla jsem zvyklá, že je to energie v pohybu. A ta nehybnost mi připadala děsivá. Přála jsem si, aby se rychle probral a mohli jsme zase běhat po chodbě. Od té doby jsem si mockrát připomněla tento obraz, když jsem měla pocit, že se za svým autistou uběhám.

Výsledek magnetické rezonance byl takový, že tam není žádný nález, který by mohl způsobovat autistické chování. Myslela jsem si tenkrát, že toto vyšetření dokáže autismus identifikovat, ale není tomu tak. Dělá se proto, aby se vyloučily jiné důvody.

Spousta rodičů v dnešní době toto vyšetření odmítá a já se vlastně nedivím. Narkóza je pro tak malé dítě velký zásah do organismu. Ale na druhou stranu, když nad tím přemýšlím, já bych to vyšetření asi ani tak neodmítla, jinak bych pořád měla pochybnosti jestli tam přeci jen není nějaký nález.

Nedávno jsem četla případ, že magnetická rezonance zjistila nádor na mozku u dítěte, který způsoboval autistické chování. Po odstranění nádoru zmizelo i autistické chování. Na druhou stranu byl i podobný případ, kdy po odstranění nádoru autistické chování nezmizelo. Nic není jednoznačné. A tak je podstoupení tohoto vyšetření na zvážení rodičů a doporučení lékařů.

 

Sledujte stránku na Facebooku – Život s autistou

Také na Instagramu pod stejným názvem

 

 

About the author

Jmenuji se Kamila Hejnová. Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn, kterému je 15 let, je autista. Rozhodla jsem se psát blog, jak spolu žijeme. Na začátku cesty jsem sama hledala informace a čerpala ze zkušeností jiných rodičů. Každý den se ocitají další rodiče na začátku té samé cesty. Věřím, že si zde najdou odpovědi, inspiraci a užitečné informace.