Mýty o autismu: fyzický kontakt

„No, to ne. Vaše dítě není autista. To je nesmysl. Vždyť je kontaktní a přijde se pomazlit. To nemůže být autista.“ … Vyšlo z úst pediatričky, která studovala již hodně dávno. A tak je potřeba o tom mluvit, aby se tohle nestávalo.
Mezi úplně prvními informacemi o autismu, někdy v 60. letech minulého století, bylo totiž hlavní podezření to, že autisté jsou dětmi „studených“ matek, které jim neprojevují city a oni se to tudíž nemůžou naučit a odkoukat. Tenhle nesmysl byl naštěstí velmi rychle vyvrácen. Jenže bohužel někteří lékaři se to stihli ve škole naučit jako fakt a vychází z něj ještě dnes.
Někteří autisté skutečně o fyzický kontakt nestojí. Někteří dospělí autisté uvádějí, že je fyzický kontakt bolí. Ale není to pravidlo, které by platilo pro všechny. Jako se vším – každý autista je jiný a prožívá věci jinak.
Takže spousta autistických dětí je kontaktních, rádo se mazlí a kontakt s rodiči vyhledávají. I Vítek byl takový. Přišel si mi sednout na klín. Někdy mě vyloženě pošťuchoval, abych ho lechtala. A já tenkrát byla zmatená, protože když jsem měla podezření na autismus a hledala informace, tato byla mezi prvními – že autistické děti nesnášejí fyzický kontakt.
Ale vy cítíte, že tam něco nehraje, a tak je potřeba sledovat chování a další projevy. Posoudit to komplexně jako celek a ne to shodit ze stolu na základě této jedné indicie, jako udělala pediatrička v tomto případě.

About the author

Jmenuji se Kamila Hejnová. Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn, kterému je 15 let, je autista. Rozhodla jsem se psát blog, jak spolu žijeme. Na začátku cesty jsem sama hledala informace a čerpala ze zkušeností jiných rodičů. Každý den se ocitají další rodiče na začátku té samé cesty. Věřím, že si zde najdou odpovědi, inspiraci a užitečné informace.