Autistický afekt ze stresu

Dneska večer jsem Vítka nechtěně přivedla k afektu tím, že jsem špatně odhadla okolnosti a jeho míru stresu.
Zrovna před pár dny jsme si s jednou maminkou psaly o stříhání nehtů na nohách. Ještě donedávna to byla pro nás extrémně zatěžující akce, kdy jsme byli zpocení a vyřízení všichni.
Je to přibližně dva roky, kdy to Vítek akceptuje. Nemůžu říct, že v klidu, to by bylo hodně nadnesené, ale prostě to zvládáme s přesvědčováním a chválením bez toho, aby ho musel někdo držet. Takže obrovský úspěch.
Já jsem si na to tak nějak zvykla, že to jde. A nějak jsem si neuvědomila, že to je pro Vítka stále velký stres, i když spolupracuje. Měla jsem ho po akci propustit a nechat v klidu. Ale já hned ještě čistit zuby, umejt ouška a ještě kapky… A Vítek už to prostě nezvládl a vybuchnul. Bylo mi hned jasné, že to je moje chyba. Poučení pro mě a třeba i pro vás:
– stresové situace dávkovat postupně a ne všechno najednou, nechat odpočinout a zklidnit
– stresové akce jako třeba u nás to stříhání nehtů směřovat do chvilek, kdy není unavený, večer už to byla chyba, únava se na tom taky podepsala, už chtěl prostě klid
– mít na paměti, že jste dnes o kousek dál než včera a zvyšovat laťku s citem 🍀

About the author

Jmenuji se Kamila Hejnová. Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn, kterému je 15 let, je autista. Rozhodla jsem se psát blog, jak spolu žijeme. Na začátku cesty jsem sama hledala informace a čerpala ze zkušeností jiných rodičů. Každý den se ocitají další rodiče na začátku té samé cesty. Věřím, že si zde najdou odpovědi, inspiraci a užitečné informace.