Některé autistické děti neprožívají Vánoce

Některé autistické děti neprožívají Vánoce.
Nerozumí, že to je pro nás výjimečný den. Rodiče jsou zklamaní, že dítě neprojevuje radost nad dárky a mnohdy se spíš dočkají pláče, křiku a vzteku.
Pro nás je to radostný den, plný očekávání. Pro naše speciální děti je to velký stres. Najednou je všechno jinak. Doma se objevily věci, které tam nepatří. A ty zabalené věci? To je velice nepředvídatelné. A předvídatelnost je hlavní priorita v autistickém vnímání světa.
A proto buďte dobrým pozorovatelem. Sledujte reakce dítěte. Nabízejte dítěti účast, ale nenuťte. A když vidíte vzrůstající nervozitu, odveďte ho do pokojíčku, nabídněte relaxační aktivitu – pohádku, zachumlání do deky nebo gymnastický míč.
Nezlobte se a nebuďte zklamaní, že se vánoční svátky neodvíjí podle vašich představ. Jeden rok Vítek Vánoce proplakal. Další rok obral vánoční stromeček a zbaštil všechno, co bylo jedlé. Další rok všechny dárky pod stromkem napůl rozbalil, protože hledal bonbonky, což zase rozčílilo jeho sourozence.
Takže moje přání je skromné – přeji si klidné Vánoce. A přeji je i vám.

Sledujte stránku na Facebooku – Život s autistou

Také na Instagramu pod stejným názvem

About the author

Jmenuji se Kamila Hejnová. Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn, kterému je 15 let, je autista. Rozhodla jsem se psát blog, jak spolu žijeme. Na začátku cesty jsem sama hledala informace a čerpala ze zkušeností jiných rodičů. Každý den se ocitají další rodiče na začátku té samé cesty. Věřím, že si zde najdou odpovědi, inspiraci a užitečné informace.