Nakupování s autistou

Když byly Vítkovi 3 roky, bylo nemožné s ním jít nakoupit, neustále mi utíkal a já za ním vlála jak hadr na koštěti, u kasy jsem platila jednou rukou, protože druhou jsem držela zmítající se chobotnici. Schválně si zkuste jednou rukou vyndat peněženku, otevřít, vyndat peníze, zandat peníze, zapnout a uklidit…

Byla jsem vystresovaná, naštvaná, zoufalá… co to je za život, tohle? Co to je za dítě, proč mi to dělá?…
Nějak záhadně jsem to vydržela několik let a dneska jdu s Vítkem nakoupit v klidu (většinou), na pokyn vezme košík a nese ho po celou dobu nákupu, aniž by ho po pár minutách zahodil, v oddělení sladkostí si způsobně vybere jeden pytlíček, nakrájí chleba v kráječi, u kasy pomáhá vyndavat nákup a pak ho zase dávat do tašky…

O tom se mi před 10 lety ani nesnilo.
Nicméně i dnes jsou lepší a horší dny. Někdy Vítek odmítá jít do obchodu a nechce vůbec vystoupit z auta. Drží si uši a já na něm vidím panickou hrůzu, že by měl jít mezi lidi do toho hluku. Nenutím ho. Máme už naučeno, že chvilku počká v autě a já nakoupím co nejrychleji.

Jednu dobu to vypadalo, že už se mnou nepůjde do obchodu nikdy. Neustále odmítal. A já si říkala, jestli má vůbec smysl ho brát s sebou. To období trvalo několik měsíců a dneska už se mnou zase chodí.

A já vím, že se pořád vyplatí zkoušet. Nabízet, ale nenutit.

Sledujte stránku na Facebooku – Život s autistou

Také na Instagramu pod stejným názvem

About the author

Jmenuji se Kamila Hejnová. Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn, kterému je 15 let, je autista. Rozhodla jsem se psát blog, jak spolu žijeme. Na začátku cesty jsem sama hledala informace a čerpala ze zkušeností jiných rodičů. Každý den se ocitají další rodiče na začátku té samé cesty. Věřím, že si zde najdou odpovědi, inspiraci a užitečné informace.