Autista u moře 2019

Poprvé jsem se odvážila vzít svého autistického syna na dalekou cestu k moři před třemi lety, to bylo v roce 2016. Bylo to po rozvodu a neměla jsem jinou možnost, jak to udělat. Děti se mě po rozvodu ptaly, jestli už jako nikdy nepojedeme na dovolenou. Bylo mi to líto, to jsem si rozhodně nepřála. Řekla jsem jim, že jak to bude možné, tak pojedeme, že nevím kdy, ale že určitě příležitost přijde. A přišla. Na cestu jsem se vydala sama se třemi dětmi. Jak to dopadlo, jste si mohli přečíst v mém předchozím článku zde.

Podruhé to bylo hned další rok stejným způsobem, jen s tím rozdílem, že se k nám přidal tehdy můj nový přítel i se svou dcerkou. Samozřejmě to pro mě bylo mnohem jednodušší a příjemnější, že jsme na děti byli dva dospělí. Občas bylo potřeba ustát i Vítkovy afekty, které občas měl, přestože jinak si pobyt u moře moc užil. Tento výjezd byl tak idylický, že ani není o čem psát. Milé rozvedené maminky autistů – nevzdávejte se naděje, zázraky se dějí 🙂

Letos, tedy o dva roky později, jsme se rozhodli, že si zopakujeme pobyt u moře. Bylo to především z toho důvodu, že všechny děti měly drobné kožní potíže, vyrážky apod. Na to je pobyt na slunci a mořská voda nejlepší lék. Bohužel zájezd, kterého jsme využili v minulých letech, se letos nekonal, tak jsme si to museli vyřešit jinak. Rozhodla jsem se to sepsat a dát na blog, protože některé věci se třeba budou hodit i vám, vzhledem k tomu, že prázdniny začínají.

Když jsem zjistila, že nemůžeme využít předchozího zájezdu, tak jsem zašla do nejbližší cestovky a zjistila informace. Podmínkou bylo, že chceme k nejbližšímu moři, aby cesta byla co nejkratší, to znamená Itálie – pobřeží okolo Benátek. Vítek sice jezdí autem rád, ale přeci jen po pár hodinách už je také nevrlý, tak především kvůli němu jsem potřebovala, aby cesta netrvala zbytečně dlouho.

Z nabídky cestovky jsme si vybrali apartmán v Caorle – Porto Santa Margherita. Ze Sokolova je to 820 km. Apartmán byl pro 6-7 lidí. Skládal se ze dvou pokojů, v jednom 3 lůžka, ve druhém 2 lůžka a velká obytná kuchyň, kde byl gauč s vysouvací spodní matrací, takže spaní pro další 2 lidi.

Na fotce Caorle, nedaleko Benátek (Venezia jsou Benátky)

Původně jsem přemýšlela o karavanu v kempu, ale apartmán vyšel překvapivě o polovinu levněji. Cestovka nabízela buď samotný pobyt nebo včetně dopravy, ale když jsem zjistila, že autobus projíždí přes celou Českou republiku kvůli svozu cestujících a cesta se tím prodlouží o 5 hodin, tak jsme přemýšleli o jiných možnostech.

Našli jsme si půjčovnu aut, protože nás bylo 6 lidí a hromada zavazadel, tak jsme potřebovali něco většího. Našli jsme minibus Opel Vivaro, což se ukázalo jako výborná volba, cestovalo se nám s ním skvěle a všichni měli dostatek místa. Je tam 9 míst, ale v první řadě pro prostředního není dost místa na nohy, takže pokud budete plánovat cestu, 8 lidí pohodlně, toho devátého bych netrápila. Ale pokud by se střídali, tak by se to asi dalo. Pokud by jel plný počet a rozpočítáte si půjčovné, tak se dostanete na příjemnou částku. Půjčovné najdete za 1500-2000 za den. Plus pohonné hmoty, které spotřebujete.

Na fotce Opel Vivaro

Cestu byl přítel ochotný odřídit. Rozhodl se jet na noc, že se mu tak jezdí lépe. A byla to dobrá volba, protože kritická místa jako tunely v Alpách a italskou mýtnici jsme projeli v časných hodinách. Když jsme těmi místy projížděli cestou zpět okolo poledne, tak jsme viděli na druhé straně, tedy na cestě k moři, i několikakilometrové kolony.

Neumím si představit v takové koloně uvíznout, natož s autistou. Každé dvě hodiny potřebuje čurat, co kdyby to zrovna vyšlo v té době? Takže doporučuji, abyste měli po celou cestu s sebou prázdnou láhev na čurání, dostatek pití a dostatek PHM, nenechávejte to na poslední chvíli.

Na fotce kolony na cestě k moři

Praktický souhrn:

Srovnání:

Auto z půjčovny                                               

  • 15.000 -20.000 na 10 dnů
  • PHM cca 5.000 včetně výletů
  • rakouská známka 275,- Kč
  • tunel v Alpách 12 EUR
  • italská mýtnice 14 EUR
  • 11 h cesta včetně přestávek
  • možnost výletů
  • filmy jaké chceme
  • větší pohodlí, více místa na nohy
  • zastávky, kdy potřebujeme

Bus

  • 2.600 obě cesty pro jednu osobu
  • žádné další poplatky
  • 16 h cesta
  • případné výlety místním busem nebo s cestovkou

Náklady na ubytování, jeli jsme začátkem června, to je nejlevnější tarif:

Apartmán pro 6-7 lidí     11.000,- (v červenci 20.000, v srpnu 25.000)

Povinný poplatek za úklid 65 EUR, kauce se skládá dopředu 100 EUR, při odjezdu se vrací, pokud jste nic nerozbili nebo neztratili, povinná pobytová taxa 1 EUR za osobu a noc (děti do 12 let zdarma)

Když si budete rezervovat apartmán, dotažte se na vybavení kuchyně. Tentokrát jsme tam sice měli mikrovlnku, ale neměli troubu. Minule jsme ji měli a využili jsme ji, upekli jsme si koláč ke snídani, to nám tentokrát dost chybělo. Minule jsme také měli pračku, což je úplně super, protože jsou pořád mokré a špinavé ručníky, to se špatně pere v ruce. Plavky přemáchnete, ale možnost vyprat si ručníky je fajn. Každý apartmán je jinak vybavený, ale když si řeknete, co potřebujete, tak vám vyjdou vstříc, když je to možné.

Na fotce kuchyňský kout v apartmánu

 

Cestovní pojištění 290 Kč za osobu na turnus

Ložní prádlo – prostěradla a povlaky vlastní nebo na místě za poplatek 10 EUR na osobu.

Před odjezdem je potřeba vyřídit doklady. I děti potřebují platné doklady. Do Itálie stačí občanský průkaz nemusíte mít pas. Vyřízení občanky trvá 1 měsíc. Zkontrolujte si platnost dokladů a vyřiďte si je včas.

Dokoupit potřebné věci – plavky, opalovací krémy (faktor 50 je na místě, mazali jsme se padesátkou a letos poprvé se nikdo z nás nespálil), klobouky, sluneční brýle, plavecké brýle

Pro autistukonkrétně pro Vítka – má medikaci, takže předepsat nové balení a mastičku na vyrážku, nezapomenout tablet na hraní, nějaké konkrétní oblíbené jídlo, pro případ nouze, protože někdy si prostě nic nevybere a je mrzutý z hladu, takže já jsem mu musela vzít obilné polštářky, dávají se do mléka, ale on je jí samotné, oblíbené müsli tyčinky a rýžové chlebíčky.

Lékárnička: náplasti, prášek na bolest hlavy, něco na průjem, něco na zácpu, chladivý gel na spálení, kinedryl, mastičky na kožní problémy, oční a nosní kapky, repelent proti komárům a něco na štípance

Proti komárům si vezměte i kapky, co se dávají do zásuvky, citronovou svíčku apod.

Stolní hry – nám se osvědčila hra Sabotér (pro více hráčů, až 10 hráčů), postřehová hra Dobble a nebo karty

Strava: lze dokoupit, ale vzhledem k tomu, že nás bylo hodně, tak bychom se nedoplatili. Využili jsme toho, že jsme autem a dojeli si do místního Lidlu nakoupit. Ceny jsou o malinko vyšší než v českém, ale dá se nakoupit rozumně, aby vás strava po dobu dovolené nezruinovala

Sever Itálie, tedy okolí Benátek, má spoustu výhod. Především je to nejblíž. Dle mapy je čistá doba jízdy okolo 8 h. Samozřejmě s přestávkami a občasnými nutnými prostoji nám cesta trvala přesně 11 h. Moře v této oblasti je ideální pro rodiny s malými dětmi, protože pláže jsou písčité a moře se svažuje velmi mírně. 50 m je po kotníky, 50 m po kolena, 50 m po pás, takže i s autistou se to dá krásně zvládnout. Vítek se cachtal u kraje nebo okolo mě a byl naprosto šťastný a já jsem se nemusela bát, že někde uplave. Další výhodou je to, že jsou v této oblasti na Čechy zvyklí, takže i v kempech nebo cestovních agenturách zaměstnávají nějakou Češku, se kterou se domluvíte. Drobné výlety po okolí v samostatném článku.

Výhodou toho, že jedete autem a ne autobusem je to, že si můžete naplánovat svoje výlety a nestojí vás to přehnané peníze. Jak jsme jeli s Vítkem na výlet do Benátek nechám už do dalšího článku, protože tento je už tak moc dlouhý.

Tak vám ještě nakonec poradím jednu aplikaci do mobilu, kde si můžete naplánovat místní výlety v Itálii, s možností nákupu vstupenky se slevou. Jmenuje se Holli app. Využili jsme ji několikrát a moc nám pomohla.

Na fotce aplikace Holli app

Sledujte stránku na Facebooku – Život s autistou

Také na Instagramu pod stejným názvem

About the author

Jmenuji se Kamila Hejnová. Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn, kterému je 15 let, je autista. Rozhodla jsem se psát blog, jak spolu žijeme. Na začátku cesty jsem sama hledala informace a čerpala ze zkušeností jiných rodičů. Každý den se ocitají další rodiče na začátku té samé cesty. Věřím, že si zde najdou odpovědi, inspiraci a užitečné informace.

Napsat komentář