Síla slov v souvislosti s autismem

Slova, která volíme, se stávají realitou. Poprvé jsem se se sílou slov setkala, když mi bylo 15 a četla jsem knihu od Louise L. Hay „Miluj svůj život“. Vysvětlovala souvislosti mezi tím, jak mluvíme a tím, co se nám děje. V její knize se to především týkalo zdraví.

Od té doby jsem se s tím setkala několikrát ve formě jednotlivých článků, videí na Youtube, v knihách. A byla jsem z toho zoufalá. Říkala jsem si, že snad člověk ani nemůže mluvit, aby neřekl něco špatně. Ne vždy totiž dokáže dosah svých slov dost dobře odhadnout.

Ale začala jsem si více všímat slov a vět, která používám a ta, která jsem cítila jako ne zrovna pozitivní, jsem nahrazovala jinými.

Zrovna jsem dočetla knihu „Síla slov“ od Sharon Anne Klinger a znovu se mi dostalo toto téma do popředí. Už nějakou dobu si totiž všímám slov, která používají rodiče v souvislosti s autismem a chtěla jsem o tom napsat. Především jako upozornění, abyste si sami začali všímat, jaká slova používáte vy ve své situaci a jak moc ta situace odpovídá vašemu popisu.

Příklady (o životě s autistou nebo s autismem):

Je to boj. – Jak se cítíte? Nejste unaveni neustálým bojem? To přeci musí vysilovat.

Je to peklo. – Velmi smutné, tady není vidět žádné světlo, žádná naděje.

A bude hůř. – Programujete si ještě horší budoucnost? Proč? Přestaňte to dělat.

Musíme bojovat. – Jak reagovat na takovou větu? Já nebojuji a ani nechci. Přijímám situaci tak, jak je.

Je to náročné. – Tuto větu používám také, ale zvažuji, jak to říct jinak. Náročné to opravdu je, ale zároveň nechci tu situaci podporovat v náročnosti. Možná změnit na „Je to výzva.“

Přežívám. – Můžete chtít od života víc než jen přežít den.

Na druhou stranu občas slyším i pozitivní slova a tam je okamžitě cítit i ten pozitivní náboj v celém sdělení:

Zvládli jsme procházku a cítila jsem se jako vítěz.“ – Cítíte to vítězství?

To mi dává naději.“ – Naděje je důležitá, ukazuje možnost, že to jde i jinak.

Jsem vděčná za každý den bez afektů.“ – Vděčnost dává životu nový rozměr. A jeden den bez afektů znamená, že je to možné a těch dnů může být i více.

Máme radost z maličkostí.“ – Radost. Tohle je pro mě hodně důležité. Když nemám radost ze života, tak nežiju, a proto mám radost každý den, nejlépe z maličkostí, protože pak je těch příležitostí mraky.

Jak mluvíte o své situaci a jaká slova používáte vy?

Sledujte stránku na Facebooku – Život s autistou

Také na Instagramu pod stejným názvem

About the author

Jmenuji se Kamila Hejnová. Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn, kterému je 15 let, je autista. Rozhodla jsem se psát blog, jak spolu žijeme. Na začátku cesty jsem sama hledala informace a čerpala ze zkušeností jiných rodičů. Každý den se ocitají další rodiče na začátku té samé cesty. Věřím, že si zde najdou odpovědi, inspiraci a užitečné informace.

Napsat komentář