Kateřina Thorová: Poruchy autistického spektra
Nejobsáhlejší publikace o autismu v ČR od přední odbornice na autismus. Najdete tu úplně vše včetně různých souvislostí, doprovodných diagnóz, diagnostiky. Oceňuji střízlivý přístup k nejrůznějším „zaručeným“ terapiím. Opírá se o poznatky, které jsou podložené důkazy. Pro rodiče je příliš odborná, ale nemusíte číst vše, jen to, co potřebujete. Ale pro studenty bude velkým zdrojem informací.
Veronika Šporclová: Autismus od A do Z
Název knihy opravdu odpovídá, dozvíte se o autismu všechno důležité, co do začátku potřebujete vědět. Vhodná pro rodiče i odborníky. Studentům pedagogiky určitě může být hodně nápomocná.
Barry M. Prizant: Jedineční lidé
Velmi respektující kniha o autismu a lidech s autismem. Nesnaží se vidět autismus jak problém, ale jako jiné vidění světa. Snaží se přijít na příčiny chování a podle toho upravovat příčiny a ne chování člověka. Najdete tu opravdu spoustu věcí k zamyšlení a jiný úhel pohledu. Najednou uvidíte situace v novém světle.
Naoki Higašida: A proto skáču
Autor je sám neverbální autista a vysvětluje příčiny svého chování. Je přínosné vidět to chování a situace z pohledu autistického chlapce, protože si najednou uvědomíme, že je všechno trochu jinak, než jsme si mysleli. Dost mi to pomohlo pochopit Vítka, protože má podobné projevy. Autor má pak pokračování knihy „Sedmkrát upadnout, osmkrát vstát“
Michal Hrdlička: Mýty a fakta o autismu
Tuto knihu jsem si půjčila náhodou v knihovně a moc od ní nečekala, ale je překvapivě dobrá. Vyvrací a hlavně vysvětluje některé zažité předsudky ohledně autismu. A příklady z praxe, což je vždycky zajímavé.
Raun K. Kaufman: Průlom v autismu
Příběh americké rodiny, kdy řešili autismus u svého dítěte, na začátku bez pozitivní prognózy, ale nevzdali se, hledali a vytvořili terapii „Son rise“. Je to takový ten americký styl „nevzdát se – bojovat – vyléčit své dítě“, což často vzbuzuje plané naděje. Neškodilo by zůstat trochu v realitě. Nicméně, když budete brát celý příběh realisticky, tak si vyberete pro svoji situaci spoustu přínosných rad a postupů. Mluvit o vyléčení autismu ale rozhodně není na místě.
Petr Třešňák, Petra Třešňáková: Zvuky probouzení
Když jsem zahlédla na netu, že manželé Třešňákovi vydali knihu o soužití se svou autistickou dcerou, tak jsem si ji hned objednala. Říkala jsem si, že to je dobře. Kdo jiný by ji měl napsat, než ten, kdo má vlastní prožitou zkušenost a zároveň vládne slovem. Viděla jsem dokument „Děti úplňku“, a tak jsem věděla, že to nebude lehké čtení. Petr Třešňák má dar slova a situace včetně emocí vykresluje naprosto věrně, člověk to prožívá s ním. Nicméně i kapitoly, které psala Petra jsou emočně silné a oko leckdy nezůstalo suché. Možná i proto, že z pohledu matky to všechno důvěrně znám. Oceňuji i zmínky o temných myšlenkách, se kterými se člověk nerad chlubí, ale je potřeba je zmínit, aby byl obraz celistvý. Jsou důležité všechny ty světlé chvilky, jednotlivá dílčí uvědomění a drobné přínosy, protože to dává naději i ostatním rodičům autistických dětí.
Martin Selner: Autismus & Chardonnay
Jako první jsem začala číst autorův blog, protože se mi nabídnul nějakou náhodou na FB. Hned u jeho prvních článků jsem byla nadšená, jak dokáže skloubit takové těžké téma s humorem a nadsázkou, a přesto citlivě a laskavě. Když pak vyšla první knížka, neváhala jsem a nezklamala. Nasmála jsem se u ní hodně. Myslím, že tahle knížka i ta druhá, která pak následovala, dokáže představit toto téma i lidem, kteří se o autismus z osobních důvodů nezajímají. A to je dobře, protože je to potřeba. Ve společnosti je stále velká propast mezi běžnou populací a tou s handicapem. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že autismus nemá jen tuto veselou stránku. Autor má i další díl.
Eliška Antošová: Na autismus jedině autibiotika
Psycholožka, maminka 3 dětí, z čehož dvě mají PAS, autorka blogu divnozenka.cz popisuje radosti a starosti mateřství s dětmi s autismem. Nebojí se být upřímná a říká věci tak, jak jsou. Nahlédnutí do života české rodiny a reálné příběhy ze života, žádná odborná teorie, takže velmi přínosné pro rodiče.
Anna Strunecká: Přemůžeme autismus?
Tuto knihu nedoporučuji. Je to můj osobní názor, můžete ho brát v úvahu a nemusíte. Samozřejmě ten názor na knihu bude mít každý jiný. Já, jako rodič, jsem v ní nenašla žadné praktické rady, jak vychovávat svého autistu a jak si společný život zlepšit. Naopak je tu spousta teorií, co autismus zapříčinilo a svádí to k velmi negativnímu přemýšlení o tom, jak je tento svět špatný a všechno je špatné a je to v háji a nemůžeme s tím nic dělat. Po přečtení knihy jsem měla právě tento pocit a byla jsem akorát naštvaná kvůli ztracenému času.
TIP
Aktuálně jsem v levných knihách našla tyto knihy s tématem autismu jen za 89,- kus:
Hana Kulasová: Kapka kámen vyhloubí
Naoki Higašida: Sedmkrát upadnout, osmkrát vstát
Denise Linkeová: Dost dobře nenormální
A pro rodiče na začátku cesty mám tady na blogu e-book ke stažení ve formátu PDF zdarma: