Autistovy hračky

Blíží se Vánoce, čas připravit dětem pod stromeček nějaké dárky. S těmi staršími to není problém, napíšou seznam Ježíškovi, i když už jim je 15. Jenže co s autistou? O Vánoce ani dárky nikdy nejevil moc zájem. Vánoční atmosféra ho naprosto míjí. Zaujmou ho leda tak světýlka nebo čokoláda na stromku.

A dárky? Autisti to mají na Vánoce těžké. Všechny děti nacházejí pod stromečkem dárky, autisti práci. Každá hračka je pro autistu víceméně práce. Navlékání kroužků? = Práce. Puzzle? = Nuda. Pastelky? = Za trest. Jedině tak pytel sladkostí, to by byl asi jediný dárek, který by autista ohodnotil s úsměvem na tváři.

Uděláme tedy kompromis. Trošku práce a trošku úsměvu. I když poslední dva roky Vítka docela bavilo ty dárky rozbalovat. Myslím, že z toho měl větší zábavu než z dárků samotných.

A proč jsou hračky pro autistu práce? Hračky, které si dvouletá batolata berou na hraní a zábavu, se používají při práci s autistou k navázání kontaktu, společné hře, trénování jemné motoriky, učení se interakci a a výuce různých dovedností.

I letos, jako každý rok, marně přemýšlím, co pro Vítka vymyslím. Nějaké nápady jsem získala na lekci muzikoterapie, tak snad je Vítek ocení. A napíšu aspoň pár tipů, které se nám osvědčily v minulých letech. Třeba je oceníte vy.

Máme rádi dřevěné výukové hračky, tedy především já. Vítek podle nálady. Někdy spolupracuje ochotně a jindy se velmi zlobí a strká mi hračku zpátky. Jsou to různé navlékačky kroužků, zatloukání tyček, stavění kostiček na sebe, puzzle s vyseknutými tvary. 

Velice pěkné jsou duhové kamínky – rainbow pebbles. Je tam celkem dost možností, jak si s nimi hrát. Vítek nezvládá skládat podle zmenšené předlohy, tak mu sestřička pomohla tím, že mu předkreslila předlohy v reálné velikosti a Vítek skládá kamínky přímo na předlohu. Kamínky se dají také skládat podle velikosti nebo podle barev, vedle sebe nebo i na sebe. 

Skládání barviček. To Vítka i baví, protože chápe, co se po něm chce, a protože to dobře umí.

Káča. Cokoliv se točí, tak to autistu zaujme. Zaručeně. Poměrně dlouho Vítkovi trvalo, než se sám naučil káču roztočit, ale podařilo se, občas úspěšněji, jindy méně

Provlékací korálky. Okolo třetího roku to Vítka dost bavilo, k této hračce si sedal i sám. A nezapomínejme na nafukovací balónky. Ty jsou taky hodně oblíbené.

Gymnastický míč. Pokud máte na něj doma místo. A pokud ne, tak si ho udělejte. Ten míč je pro autisty skoro nutnost. Trampolína se nám do bytu nevejde a tak je míč záchrana v případě, že Vítek potřebuje kompenzovat potřebu pohybu, ale i nervozity.

Vítek měl vždycky rád zvukové hračky, třeba tuhle melodickou kytičku měl v oblibě hodně dlouho.

A taky různé zvukové panely.

Magnetická stavebnice. Vylepšili jsme si ji pěknou kovovou krabičkou, která slouží jako základna a pak se tam jednotlivé dílky pěkně uklidí.

Vítka od malička baví různé kuličkodráhy a tobogánky, takže tento krásný zvukostrom se Vítkovi hodně líbí.

Jednu dobu se Vítkovi také líbila tato hračka s pohyblivými tyčinkami. Obtiskával si do nich ruku nebo obličej.

Sledujte stránku na Facebooku – Život s autistou

Také na Instagramu pod stejným názvem

Uzavřená skupina na FB pro rodiče autistů

About the author

Jmenuji se Kamila Hejnová. Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn, kterému je 15 let, je autista. Rozhodla jsem se psát blog, jak spolu žijeme. Na začátku cesty jsem sama hledala informace a čerpala ze zkušeností jiných rodičů. Každý den se ocitají další rodiče na začátku té samé cesty. Věřím, že si zde najdou odpovědi, inspiraci a užitečné informace.

Comments

Napsat komentář