Zátěžová deka pro autistu

Občas dávám do storíček momentky s Vítkem a když sdílím, že po škole používáme zátěžovou deku, tak mi přichází spousta zpráv, k čemu je to dobré. Odpovídám, že zklidňuje, což je po škole, kdy je Vítek plný vjemů, potřeba. Tato stručná odpověď ale neobsáhne celou situaci, a tak jsem vám slíbila článek na blog, kde to popíšu podrobněji.

Co je zátěžová deka

Je to speciálně upravená deka, která je naplněná skleněnými, plastovými nebo kovovými kuličkami… ty výplně můžou být různé, ale výplň by neměla šustit, protože ten zvuk může autistickým dětem vadit.  Cílem je dosáhnout určité hmotnosti, většinou 3-7 kg. Hmotnost deky rovnoměrně rozloží tlak na tělo. Využívá princip hlubokého tlakového dotyku (deep pressure stimulation). Tato metoda má zklidňující účinek podobně jako třeba objetí. Zlepšuje produkci serotoninu – hormonu spokojenosti a oxytocinu – hormonu sounáležitosti a snižuje stresový hormon kortizol.

Hmotnost zátěžové deky

Nejčastější dotaz je právě na hmotnost. Výrobci uvádějí, že doporučená hmotnost má být 10% váhy uživatele. My používáme deku, která má 7 kg a je to Vítkovi akorát pohodlné, ale Vítek už je velký kluk, má 75 kg a 183 cm. 

Nicméně od rodičů mám různé informace a zmiňuji i ty protichůdné, je potřeba počítat se vším. Tedy, že malé pětileté dítě má 7kg deku a naprostá spokojenost a na druhou stranu psala maminka, že ta 7kg deka vůbec nevyhovovala a terpve, když koupili 3kg, tak ta sedla v pořádku. Pokud máte možnost před zakoupením vyzkoušet, tak to určitě udělejte. V rané péči nebo stacionářích i školkách už většinou tyto deky mají k dispozici.

S čím může zátěžová deka pomoct

Já ji dávám Vítkovi, když přijde ze školy, protože je přetížený ze spousty vjemů. Pomáhá mu to zklidnit, uzemnit, snížit stres

Mrzí mě, že jsme něco takového neměli k dispozici dříve, protože Vítek měl vždycky velké problémy s usnutím. Ne, že by spát nechtěl. Ale ten vnitřní neklid ho pořád držel v pohybu, takže i když ležel v posteli a měl spát, tak pořád kopal nožičkama, točil ručičkama, vrtěl se, prostě jakýkoli pohyb. Věřím tomu, že by ho deka uzemnila a pomohla mu zůstat chvíli v klidu, aby usnul. A to je právě další věc, na kterou se deka používá. Pomáhá s usnutím. Na spaní na celou noc se ale nedoporučuje. Pro dospělého by to nevadilo, když mu bude v noci nepříjemná, tak si poradí, ale pro malé dítě by to mohl být problém. Přeci jen je velká a těžká, tak aby pod ní nebylo „uvězněné“. 

Pomáhá na snížení stresu a úzkosti. Zrovna jsem teď poslouchala povídání, že krizová intervence s lůžkovou částí má právě tyto zátěžové deky k dispozici pro úzkostné klienty a jsou velmi dobře přijímány. Jestli jsem to dobře pochopila, tak je mají na spaní po celou noc.

Když jsem v jedné zprávě vysvětlovala tyto účinky jedné mamince, tak ona to hned pochopila: „Ahá, já jsem si nedávno koupila novou deku, která byla tak lehká, až mi to bylo nepříjemné, měla jsem pocit, že na sobě nic nemám“ a tohle je přesně ono, na tom protikladu si to hned představíte. Lehká deka je prostě nepříjemná, protože tam chybí ten dotek, ten tlak, který způsobuje, že se cítíte v bezpečí.

Vědomí vlastního těla

Všechny tyto účinky jsou platné pro všechny lidi, ale konkrétně u autistických jedinců tu vstupuje ještě jeden fakt – někteří autisté mají občas pocit, že necítí vlastní tělo. Co to je a jak je to možné? Těžko se to vysvětluje a těžko se to chápe, když to člověk nezažívá. Ale oni to tak vysvětlují, že prostě necítí a neuvědomují si, kde mají končetiny, kde jim tělo končí a kde začíná. A právě tlak, tedy nejen zátěžová deka, ale jakýkoli tlak, jim pomáhá uvědomovat si svůj obrys, a tím se lépe ukotvit ve svém těle, prostoru i  životě.

Některé autistické děti nesnášejí dotyk.  Buď ho nevyhledávají a nebo se mu úplně vyhýbají. Tedy není možné je utěšit objetím, pohlazením, dotykem. Pak můžou pomoci jiné předměty, které tuto možnost nabízejí. Nemusí to být jen zátěžová deka, ale jsou i jiné předměty, např. vesta, polštář nebo plyšová hračka a dítě si může vybrat, co je mu nejpříjemnější.

K tomuto tématu bych zmínila ještě film Temple Grandin, kde je názorná ukázka. Temple je americká vědkyně, autistka. Jako dítě byla velmi citlivá na doteky a nesnesla je. Rovnoměrný tlak nahrazující objetí jí ale pomáhal a uklidňoval, a tak si sestrojila objímací přístroj, kde si mohla sama určit tlak i délku trvání. Pomáhalo jí to zvládat stres a úzkosti.

Kde zátěžovou deku seženete

Nebudu sem dávat odkazy, protože ty se mohou měnit, někdy deky k dispozici jsou a někdy zase nejsou. Tak aspoň tipy, kde hledat.

Já jsem Vítkovi kupovala zátěžovou deku na webu Dormeo, má 7 kg a stála 2.500

Rodiče nejčastěji uvádějí obchody – Lidl, Tchibo, Action, Jysk, Kaufland

a nebo můžete mrknout na srovnávač cen Heuréku, jaká je zrovna aktuální nabídka: zátěžové deky na Heuréka

Upozornění na konec: stejně jako u všeho – každé autistické dítě je jiné, takže pro někoho je zátěžová deka super volba, která pomáhá, jinde je to nepotřebný krám, který nikdo nechce, je potřeba s tím počítat. Držím palce při výběru.

 

About the author

Jmenuji se Kamila Hejnová. Jsem máma tří dětí, dvě jsou již dospělé, nejmladší syn (17) je autista. Sdílím informace a své zkušenosti s výchovou autistického dítěte. Pomáhám rodičům s výchovou a vzděláváním svých dětí, smířit se s diagnózou a najít cesty, jak žít život hezky a s radostí, i přes ty limity, které autismus přináší. Na blogu si můžete stáhnout e-book zdarma První kroky diagnózou