Autista v Denním centru Žirafa

Po škole jde Vítek do Žirafy. Denní centrum Žirafa poskytuje péči dětem s postižením. Jsem vděčná za tuto možnost, protože tu jsou taky milé a empatické tety, které mají žirafáčky upřímně rády a je to znát. Snaží se je pochopit, porozumět jim a pomoci. Člověku se tak uleví, když ví, že je to jeho speciální dítě v dobrých rukách. Vítka vyzvedávám v dobré náladě a cestou si pobrukuje.

Někdy mě žirafí tety překvapují, protože vymýšlejí věci navíc. Vítek chodil do Žirafy částečně i přes letní prázdniny a jednoho dne mě zaskočila otázka: „A pojede s námi Vítek na výlet?“

Cože? Jak jako na výlet? Vy ho chcete vzít s sebou na výlet? A to si jako myslíte, že to zvládnete? Co když bude dělat potíže? Nebude utíkat? Škrábat? – to všechno mi běželo hlavou. Po tom sledu myšlenek přišla jedna, která to zachránila. „Tak jo, můžeme to zkusit“ – a tu jsem řekla nahlas.

V den výletu jsem byla strašně nervózní. Jsem s Vítkem vlastně pořád já. Nikdo ho nikam nebere. Nejsem na to zvyklá. Nevím, jak se bude chovat s někým jiným po delší dobu. Já na něm poznám, co potřebuje. Napít, najíst, na WC, je mu horko…. ale pozná to i někdo jiný? Vítek nemluví, neumí si to říct. Celé dopoledne jsem hlídala telefon, dokonce jsem několikrát zjišťovala, jestli mám zapnutý zvuk. A nic. Nikdo nevolal. Až teprve tehdy, že si ho můžu vyzvednout, že už jsou zpět. Vítka jsem vyzvedávala v doprovodu usměvavé tety, která mi oznámila, že si Vítek výlet užil. Jo, zázraky se dějí. Tohle se během prázdnin opakovalo několikrát, akorát moje nervozita byla už výrazně menší.

A tak za každého člověka, který dokáže mít Vítka rád, jsem vždycky moc vděčná. A proto připojuji ještě velkou prosbu pro Žirafu, protože si to zaslouží.

Aktuálně se Žirafa plánuje přestěhovat do Karlových Varů, protože současné prostory jsou už velikostí nedostačující. Klientů přibývá a je potřeba více místa. Nové prostory jsou, ale je třeba je ještě zkulturnit a vybavit. Aby mohla svým klientům nabídnout odpovídající péči, bude ještě potřeba hodně korunek, a to opravdu hodně. Zapojte se, prosím, všichni, do veřejné sbírky pro Žirafu. Každá částka, kterou můžete poslat, pomůže postiženým dětem, jejich rodičům i zaměstnancům Žirafy jako potvrzení toho, že jejich práce má smysl. A to opravdu má! Já za ni moc děkuji.

Lidé často rádi přispívají tam, kde to je příběh života a smrti. Ano, je to pochopitelné, takové příběhy námi otřesou a jsme rádi, že můžeme aspoň trochu pomoci. Tohle není příběh života a smrti, ale je to příběh o každodenní práci a péči, je to příběh českých dětí a jedné české organizace, která jim a jejich rodičům dělá život lepší, snesitelnější a dává naději.

Každá pomoc pomůže! Moc děkujeme.

Transparentní účet Denního centra Žirafa: 115-9560940237/0100

Webové stránky Denního centra Žirafa http://www.dennicentrumzirafa.cz/

Sledujte stránku na Facebooku – Život s autistou

Také na Instagramu pod stejným názvem

About the author

Jmenuji se Kamila Hejnová. Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn, kterému je 15 let, je autista. Rozhodla jsem se psát blog, jak spolu žijeme. Na začátku cesty jsem sama hledala informace a čerpala ze zkušeností jiných rodičů. Každý den se ocitají další rodiče na začátku té samé cesty. Věřím, že si zde najdou odpovědi, inspiraci a užitečné informace.

Napsat komentář