Matka autisty je v kurzu přes úřad práce

Jako matka autisty nemám kvůli celodenní péči o syna možnost jezdit nikam mimo domov. Syn je plně závislý na mé péči a dohledu. Jsem OSVČ účetní a abych si rozšířila svoji odbornost, ráda využívám on-line vzdělávání, což je pro mě jediná možnost a jsem ráda, že se nabídka v této oblasti stále rozšiřuje.

Jednou jsem hledala konkrétní kurz a zaujala mě v popisu možnost proplacení přes úřad práce. Hned jsem to přešla, protože nejsem nezaměstnaná. Ale v popisu bylo uvedeno, že tuto možnost můžou využít všichni. Bylo mi to divné a moc jsem tomu nerozuměla. I dnes, když už vím, jak to funguje, tak musím říct, že je to dost nesrozumitelné, celý ten proces. 

Píšu o tom extra článek, protože když jsem tuto informaci sdílela ve storíčkách, tak mi spousta maminek psala se spoustou otazníků. Popíšu tedy celý proces, protože zrovna pro matky autistů je tohle skvělá příležitost, jak si zvýšit odbornost nebo rozšířit svoje služby nebo úplně začít nové podnikání. 

Vzhledem k tomu, že matky autistů si často nemůžou dovolit platit drahé kurzy, je to opravdu možnost, kterou velmi doporučuji. Investice do vlastního vzdělání se vždycky vyplatí.

Celý tento projekt vzdělávání se jmenuje “Jsem v kurzu”. Odkaz zde: Jsem v kurzu.

A je opravdu určen pro všechny, nejen pro nezaměstnané. Můžou se tedy přihlásit i maminky na mateřské, rodičovské, OSVČ i zaměstnanci. 

Vyberete si kurz, ve filtrech si můžete zaškrtnout formu vzdělávání – já chtěla pouze distanční, takhle je celý kurz jen on-line a nemusíte nikam jezdit, ale jsou tam i kurzy prezenční.

Úřad práce proplácí každému zájemci max. 50.000, můžete si tedy směle zažádat i o drahý kurz, např. koučování. Nebo průběžně čerpat na více menších kurzů. Akorát můžete mít současně pouze jeden. Teprve po skončení můžete žádat o další. 

Je potřeba počítat s tím, že na vyřízení žádosti má ÚP 30 dní. Takže podle termínu začátku kurzu víte, do kdy nejpozději musíte poslat přihlášku.

Některé kurzy proplácí ÚP zcela, tedy 100 %. Více ale zkoumá oprávněnost požadavku a nemusí to vždy schválit. V záložce kurzy digitálního vzdělávání jsou kurzy se spoluúčastí. ÚP proplácí 82 % ceny a účastník se podílí 18 %.

Při podání žádosti vyplňujete formulář a na konci musíte souhlasit, že chcete být zařazeni do evidence ÚP jako zájemce o zaměstnání. Kvůli tomu mi hodně maminek psalo, že to přece nechtějí. Tohle je věc, která mě také na začátku zarazila. Ale zřejmě je rozdíl mezi “uchazečem” a “zájemcem” o zaměstnání. Každopádně tímto nebudete vedeni na ÚP jako nezaměstnaní a nebudou vám vnucovat, že musíte někam docházet. Musíte to na konci formuláře zaškrtnout, ale nepřinese vám to žádné povinnosti, nemusíte se bát.

Žádost vyplňujete on-line a podáváte přes identitu občana. Do 30 dnů se vám ozvou s výsledkem.

Moje zkušenost:

V listopadu 2023 jsem si podala žádost o kurz v ceně 13.000, do 30 dnů jsem dostala odpověď se schválením. Vybraný kurz začínal v lednu 2024. Pár dní před tím jsem dostala od lektora k úhradě fakturu na těch 18 % – 2.340,-

Pak jsem dostala provozní informace a přístupy.

Kurz probíhal 2x týdně 2 hodiny přes ZOOM a byla nutná živá účast, protože se dokládala docházka. Je to hloupost, když je to on-line kurz, je přeci jednoduché si pustit přednahrané video kdykoli, ale taková byla pravidla. 

Proto doporučuji si ještě před posláním žádosti zjistit, kdy a jak přesně budou živá setkání, abyste tam mohli být. Toto byl kurz čistě se živou účastí přes ZOOM, ale jsou i kurzy, které jsou z větší části přednahrané a naživo jsou pak jen společné konzultace, jestli všemu rozumíte nebo potřebujete ještě něco probrat.

Na konci kurzu jsme měli “zkoušku”, kdy jsme vlastně jen shrnuli, co jsme probrali. Nic složitého. Na to si ale dejte pozor, některé kurzy mají komplexnější závěrečnou zkoušku, některé mají zkoušku, že musíte někam opravdu fyzicky dorazit, tak to já bych nemohla a některé kurzy jsou úplně bez zkoušky. 

Po skončení kurzu ÚP proplatil zbytek částky dodavateli, ale to už šlo mimo mě. 

Teď, začátkem srpna, je ideální čas požádat si o nějaký kurz, protože většina začíná během září. Držím palce s celým tímto složitým procesem, ale stojí to za to. A klidně mi dejte vědět, jak vám to dopadlo. 

Odkaz zde: Jsem v kurzu

About the author

Jmenuji se Kamila Hejnová. Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn, kterému je 15 let, je autista. Rozhodla jsem se psát blog, jak spolu žijeme. Na začátku cesty jsem sama hledala informace a čerpala ze zkušeností jiných rodičů. Každý den se ocitají další rodiče na začátku té samé cesty. Věřím, že si zde najdou odpovědi, inspiraci a užitečné informace.