Pes pro autistu ano nebo ne?

Pořídit psa pro autistické dítě?

Protože občas dávám do storíček Vítka s naším pejskem Jenny a mám radost z jejich vzájemné interakce, tak jsem v poslední době dostala mockrát dotaz, jestli uvažovat o koupi psa pro autistické dítě, jakou rasu, na co si dát pozor, na co nezapomenout, co když si nesednou, co když má autista fóbii ze psů…. Těch otázek je mnoho.

A není to vůbec jednoduché rozhodování. Je o něco jednodušší pro ty, kteří už někdy psa měli a ví, co to obnáší. Pes v běžné rodině je povinnost a zodpovědnost, natož v kombinaci s autistickým dítětem, které má speciální požadavky a zvýšené nároky na péči.

Ráda bych odpověděla na tyto dotazy, že pes v domácnosti je jednoznačně přínos, ať už pro dítě, tak i pro vás, ale rozhodně je potřeba vzít v úvahu všechny okolnosti a zvážit upřímně všechna pro a proti. Možnosti a preference jsou v každé domácnosti jiné. Co bude vyhovovat jedné, nebude vyhovovat druhé. A vzít si psa je zodpovědnost na minimálně 12 let, není to stejné, jako koupit dítěti hračku. 

Co zvážit před pořízením psa

Souhlasí s pořízením psa všichni členové rodiny? Má dítě kladný vztah ke psům a zvířatům obecně? Pokud má strach ze psů, zvažte nejdřív několik lekcí canisterapie. Kdo se bude starat o potřeby psa? Krmení, údržba, čištění pelíšku, úklid po něm? Kdo s ním bude jezdit na pravidelné kontroly na veterinu?

Jakou rasu

Malého nebo velkého? Jak bude ovladatelný pro jednotlivé členy rodiny? Klidného nebo aktivního? Záleží na vašem způsobu života. Pokud jste spíše doma, tak aktivní pes bude trpět. Pokud jste celý den venku, tak gaučáka asi rychle vyřídíte. K dětem se speciálními potřebami je nutné volit rasu, která je klidná, shovívavá a není příliš dominantní. Některé rasy vyloženě nesnášejí děti. Psa nebo fenu? Psi můžou být dominantnější, feny spíše pečující.

pyrenejský horský pes a kavalír king charles španěl

Zvýšené měsíční náklady

Pořizovací cena papírového psa je v dnešní době docela závratná. A pes bez papírů je riziko. Nevíte, jestli se neprojeví nějaké zdravotní potíže. Ve všech případech je na místě sjednat si pojištění mazlíčků. My máme u Pet Expert. Veterinární ošetření můžou jít až do astronomických výšek, takže pojištění za pár stovek měsíčně za ten klid stojí.

Pořízením psa náklady nekončí. Každý měsíc počítejte s náklady na granule, vitamíny, kloubní výživu, pamlsky a hračky. Zpočátku určitě i psí školička pro výcvik základních povelů a socializaci. Občasně bude potřeba něco řešit na veterině – zánět v oku, zánět v uchu, blešky, očkování….

Štěněcí období

První měsíce štěňátka jsou nejtěžší. Je to jak péče o miminko. Časté venčení, noční vstávání, zlobení, rozkousané věci, časté návštěvy veteriny. Do 6 měsíců štěňátka je to nejvíc intenzivní. Od 6-12 měsíců už se to bude zlepšovat, ale pořád to bude ještě dost náročné. Až tak po tom prvním roce si vydechnete. Máte na to prostor a energii ve vaší současné situaci? Kdo to bude všechno zabezpečovat? Máte se s kým vystřídat?

štěně bílý švýcarský ovčák 4 měsíce

Povinnosti

Pes není objekt, ale živý tvor, takže má své potřeby. Mám na mysli především potřebu pohybu. Upřímně si odpovězte, jestli jste ochotní a schopní jít s ním 4x denně ven vyvenčit a aspoň na hodinu procházku. A pokud ano, tak jak to bude vypadat, když budete nemocní? Kdo s ním půjde ven?

Jak budete řešit, když budete potřebovat odjet na pár dnů? Může ho někdo pohlídat nebo ho vezmete s sebou? Co když ho nebudete moct brát s sebou?

Co když si opravdu s dítětem nesednou? Nenajdou si k sobě vztah? Budete se mu i tak věnovat nebo to bude jako zátěž navíc?

Radosti

Takhle to vypadá, že je pořízení pejska spíše velkou zátěží, ale není to tak. Je tu i spousta radosti a krásných společných chvil. Ale zodpovědné zvážení všech okolností je rozhodně na místě. Sepište si svá PRO a PROTI.

Pes vám bude dělat společnost. Už nebudete nikdy sami. Ani na WC. 

Pes vás bude bezpodmínečně milovat, i když jste nenamalovaní, rozcuchaní, rozespalí, je vám blbě…

Pes se postará o vaši každodenní dávku pohybu.

Pes vám sníží stres a hladinu kortizolu. 

Pes spolehlivě zklidní váš nervový systém.

Pes bude někdy ten jediný, kdo vás bude nadšeně vítat, když přijdete domů.

Pes vám zlepší náladu, když budete na dně.

Pes vás bude bavit (i rozčilovat) svými lumpárnami.

Pes se stane právoplatným členem rodiny, prostě jak další dítě.

Skrze psa uvidíte svět novýma očima.

Skrze soužití se psem se dozvíte cenné informace i sami o sobě.

Výchova psa mě naučila spoustu věcí, které jsem pak využila i při výchově autisty. (Viz článek Jak mě pes naučil rozumět autistovi)

štěně bílý švýcarský ovčák 4 měsíce

Naše zkušenost s několika pejsky

Pyrenejec

Vítek nemá vztah ke zvířatům, nezajímají ho, nevyhledává je, spíše z nich má respekt. Vítkovým životem prošli 4 psi a teprve se současnou Jenny si našel vztah. Když se Vítek narodil, tak už jsme psa měli. Velký a huňatý pyrenejský horský pes. Jenže nechtěl se moc kamarádit s dětmi a respektoval jen dospělé. Takže ani se staršími Vítkovými sourozenci tam nebyl úplně vztah a s Vítkem už vůbec ne. Ani z jedné strany.

Kavalírek

Když byly Vítkovi 4 roky, tak na jedné návštěvě krásně interagoval s pejskem rasy kavalír king charles španěl. To jsme ještě nikdy neviděli, že by si tak krásně hrál s nějakým zvířetem a byli úplně unešeni. Samozřejmě jsme chtěli sehnat štěňátko té samé rasy. A do naší rodiny přibyla Melisska. Jenže ta úžasná interakce s Vítkem tam nenastala. Ani na začátku, ani později. Zato to byla láska mezi pejskem a dcerkou, a to opravdu pevná a hluboká až do konce Melissčina života. A to stálo za to.

Knírač/jorkšír

Po rozvodu, když jsem se seznámila s mým současným partnerem, tak on měl pejska Jima, křížence knírače a jorkšírka. Pejsek neměl o kamarádství s Vítkem zájem a Vítek také ne. Ale respektovali se.

kříženec knírače a jorkšírka a kavalír king charles španěl

Bělouš

Současnou fenku bílého švýcarského ovčáka Jenny, jsme pořizovali proto, že Jim odešel za duhový most, bylo mu 11, Melisska už jen spala a bylo jasné, že to jsou její poslední měsíce. Odešla, když jí bylo 12 let, ale s Jenny tu ještě byly společně pár měsíců. Psa jsme chtěli tedy především jako parťáka pro nás a jako hlídače na velkou zahradu. Zároveň klidnou a oddanou rasu, aby pejsek nebyl dominantní a byl hodný na Vítka. Interakci už jsem ani žádnou nepředpokládala vzhledem k předchozím zkušenostem. Věděla jsem, že Vítek o psa nestojí.

Jenny – BŠO a Melissa – kavalírek

První měsíce s pejskem byly krušné. Malé bílé torpédo bylo všude, taková malá lavina. Kde se prohnala, tam byla spoušť a rozkousané věci. Ostré zoubky naháněly Vítkovi hrůzu a před pejskem utíkal. Snažila jsem se je držet odděleně, aby se navzájem nestresovali, a tak trošku pochybovala, jestli pořídit dalšího pejska bylo dobré rozhodnutí.

zvykání psa a autisty

Situace se začala k mému překvapení měnit po roce, kdy Jenny vyrostla ze štěněcího období, zklidnila se, pochopila chod domácnosti i povahu jejích členů. V přítomnosti Vítka si lehala někde okolo do jeho blízkosti a on si na ni pomalu zvykal. Tu a tam se mu vnutila čumákem tak, že na ni musel sáhnout a viděl, že to není tak hrozné. Až mu jednou skočila i do postele. Chtěla jsem hned reagovat, protože sice ji milujeme, ale v posteli ji nechceme.

Jenže když jsem viděla Vítkovu reakci, tak jsem je nechala. To je jediná situace, kdy má Jenny dovoleno vlézt do postele. Pouze za Vítkem, když má na ni zrovna náladu. A ta interakce mezi nimi je k nezaplacení. Až jsem z toho kolikrát dojatá, že ten pes dokázal ve Vítkovi vzbudit city ke zvířeti, což se nikdy nedařilo. Jenny kompenzuje Vítkovi to, že nemá žádné kamarády. Tady konečně může zažít pocit sounáležitosti a vztah s druhou bytostí.

autista a pes, nejlepší kamarádi

Pes ano nebo ne?

Já osobně si myslím, že každé zvíře v domácnosti je prostě přínos. Nejen pro děti, ale i pro dospělé. Nicméně je potřeba zvážit všechny okolnosti, protože ty má každý jiné.

Přeji dobré rozhodnutí.

Pojištění mazlíčků Pet Expert 

Ještě se vrátím k tomu pojištění, protože to je důležité téma. Když jsem to sdílela ve storíčku, tak mi přišla spousta zpráv, že jste o té možnosti vůbec nevěděli. My jsme o tom také nevěděli, ale naštěstí Jenny měla sjednané toto pojištění už z chovné stanice na 3 měsíce, s tím, že si budoucí majitel rozhodne, jestli chce pokračovat a nebo ne. A my jsme rozhodně chtěli, protože ze svého okolí vím o spoustě případech, kdy veterinární ošetření šlo do desítek tisíc. I z vašich zpráv pak vyplynuly nejrůznější situace, které se nedají předvídat a následné ošetření šlo opravdu do závratných částek. Pojištění by s tím rozhodně dost pomohlo. 

Při výběru pojištění si zjišťujte, jaké má pokrytí u veterinářů. Nejlépe, jestli toto pojištění zrovna váš veterinář podporuje, abyste nemuseli jezdit někam daleko. Když jsme se rozhodovali, jestli si pojištění necháme, tak jsme se u jednoho očkování zeptali naší veterinářky. Ona sama říkala, že zrovna Pet Expert také doporučuje a že s nimi spolupracuje ráda, protože s nimi má dobrou zkušenost a nebyly nikdy problémy s plněním. Takže bylo rozhodnuto, že si ho necháme. A rozhodně to doporučuji i vám. Informace najdete zde: Pojištění mazlíčků Pet Expert

(info: tento odkaz je můj partnerský kód, teoreticky byste měli vy i já dostat za uzavření pojistky bonus 300,- na pojištění pejska, ale nemám to ještě vyzkoušené a nevím, jestli to tak skutečně bude, to mi pak napište vy, jestli to funguje)

autista a pes na procházce

 

 

About the author

Jmenuji se Kamila Hejnová. Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn, kterému je 15 let, je autista. Rozhodla jsem se psát blog, jak spolu žijeme. Na začátku cesty jsem sama hledala informace a čerpala ze zkušeností jiných rodičů. Každý den se ocitají další rodiče na začátku té samé cesty. Věřím, že si zde najdou odpovědi, inspiraci a užitečné informace.