Jak vysvětlíte autismus v jedné větě?

Co je vlastně autismus?
Jak vysvětlujete přátelům a známým, že vaše dítě má autismus?
Autismus se diagnostikuje na základě potíží ve třech oblastech, říká se jí autistická triáda:
• Komunikace – opožděný vývoj řeči nebo se řeč nevyvine vůbec, pokud se řeč vyvine, často nebývá využita v plném rozsahu, často se objevují echolálie – opakování části vět a frází, …
• Sociální interakce – absence očního kontaktu, potíže navázat vztahy s vrstevníky, nepochopení konverzace, humoru, sarkasmu, braní věcí doslova, je narušeno sdílení pozornosti, nepochopení
emocí druhých, často o kontakt stojí, ale někdy se snaží navázat vztah neadekvátním způsobem – strkáním, boucháním, …
• Představivost, zájmy, stereotypy – zahrnuje způsob hry, zájmy a aktivity, nápadné zaujetí určitou věcí nebo činností, neschopnost hry na „něco“, nefunkční hra – místo hraní s autíčkem roztáčení kolečka, stavění věcí a hraček do řad, potíže se zvládáním změn, stereotypní a opakující se chování jako poskakování, mávání rukama, třepotání prsty před obličejem, kývání, houpání, …
Kromě projevů v autistické triádě je u autistů velmi často přítomno problematické zpracování smyslových vjemů – hypersenzitivita x hyposenzitivita. Což znamená zvýšenou nebo sníženou citlivost na zpracování zvuků, barev, pachů…
Jenže to je poměrně obsáhlé pojednání, že? Jak jednoduše vysvětlit ostatním, co je autismus?
Z výše uvedeného vyplývá, že autismus sám o sobě žádné projevy nemá. Jednotlivé projevy v těchto oblastech z člověka autistu nedělají. Ani autisté sami nemají všechny projevy. Proto je každý autista jiný.
Když vysvětluji Vítkův autismus, říkám: „Nerozumí, nemluví a potřebuje ve všem dopomoc.“
Jak vysvětlíte autismus v jedné větě?

About the author

Jmenuji se Kamila Hejnová. Jsem máma tří dětí, dvě jsou již dospělé, nejmladší syn (17) je autista. Sdílím informace a své zkušenosti s výchovou autistického dítěte. Pomáhám rodičům s výchovou a vzděláváním svých dětí, smířit se s diagnózou a najít cesty, jak žít život hezky a s radostí, i přes ty limity, které autismus přináší. Na blogu si můžete stáhnout e-book zdarma První kroky diagnózou