Zázračná léčba autisty

Vítkovi je 12 let. Nálepku autisty dostal ve třech letech. Od té doby čtu, zjišťuji informace, sleduji, co funguje nebo nefunguje v jiných rodinách s autistou, sleduji facebookové skupiny, kde si rodiče předávají informace.

Občas zahlédnu dotaz: „A co dáváte za vitamíny/doplňky výživy/kapky/oleje…?“ ve snaze najít tu správnou kapku, která malého autistu vyléčí. Která medicína je konečně ta správná, která naše dítě uzdraví? Cítím v tu chvíli soucit s těmi lidmi a vzpomenu si na sebe na začátku cesty. Seděla jsem u netu, hledala tu zázračnou léčbu a nehodlala se smířit s tím, že to je napořád. A tu a tam jsem nějakou zázračnou léčbu našla.

Pamatuji se, jak jsem objevila son-rise. To je ono, tady píšou, že to jejich dítě uzdravilo. Připadalo mi, že jsem konečně vyzrála na autismus. Postupem času to nadšení opadlo. Nehaním vůbec son-rise. Je to skvělá metoda a jedna z mála opravdu účinných. Ale kolik dětí to vyléčilo? Zřejmě jen dítě zakladatelů.

No, nedá se nic dělat, hledáme dál. Hele tady, to je ono, zázračná doktorka v Egyptě. Prvotní nadšení a spoření do kasičky na léčbu po pár týdnech vyprchalo, když jsem si dohledala další informace. Je to zase jeden takový dílek skládačky, někomu holt funguje a někomu ne.

Pak se zase strhla lavina okolo delfinoterapie. No, jo, jako, je to úžasný. Líbí se mi to moc, jak koukám na fotky a videa. Určitě to stojí za to. Jenže se 12letým autistou už nevěřím tomu, že 10 lekcí s delfínem autistu vyléčí. A víte, co? Je to tak krásný a říkám si, že bych to Vítkovi ráda dopřála, ale mám 3 děti. A moje úžasné zdravé děti na to nemají nárok, protože jsou zdravé? Jdu šetřit, až našetřím půl melounu, tak pojedeme všichni.

Tady, to je ono, prej musí brát vitamíny, dáme sirup a brzy bude vyléčený. Tak ne vitamíny, ale konopný olej, ne, tak možná rybí tuk, tak ne, tak prej jód chybí…. Časem mi připadalo zvláštní, že rodiče, kteří striktně odmítají medikaci pro autistu, ho horem dolem cpou vitamíny a dalšími doplňky stravy. Jste si jistí, že tam žádná chemie není? Opravdu to je 100% vitamínu bez dalších přídatných látek? Nemám nic proti vitamínům, ale pochybuji že uměle vyrobené budou mít stejnou hodnotu jako přírodní.

Bohužel této zoufalé honby za zázračným lékem si všimli někteří podnikavci a začali tyto zázračné léky/kapky/oleje… cokoli, nabízet. Je spousta rodičů, kteří budou tvrdit, že zrovna tohle jim funguje a je spousta rodičů, kteří zjistili, že zrovna tohle nefunguje. A ti, co tvrdí, že jim to funguje – z jaké části je to skutečně pravda a z jaké části se jen sami utvrzují v tom, že vyhodili peníze za správnou věc?

Postupem času se mi zdá, že zázračná léčba opravdu existuje, jenže není v podobě kapek, které dáte dítěti do pusy. I když by to bylo fajn, je to rychlé, člověk se tím nemusí moc zabývat, ztrácet čas, zjišťovat a špekulovat. Ale zjistila jsem, že větší efekt má léčba přírodou, pohybem, pozorností a laskavým přístupem. Jsou sice zadarmo, ale vyžadují čas, péči a vysoké nasazení. Někdy si říkám, aby ty zdravé děti nenapadlo stát se autisty, aby dostaly dostatek pozornosti a laskavého přístupu.

Asi nám nezbývá, než zkoušet a zjišťovat na vlastní kůži. Ráda bych ale upozornila rodiče, především ty, kteří jsou na začátku cesty, aby byli obezřetní a neskočili na každý špek, který se jako zázrak tváří. Tím neříkám, že nemáte věřit v zázraky. Já věřím v zázraky. Zázraky se dějí každý den a není důvod, aby jednoho dne nepřišel i k nám. Věřme v zázraky! A třeba se budou častěji stávat.

Jenže… co když už k nám ten zázrak přišel? V podobě toho nevyzpytatelného dítěte, které držíme za ruku…

Pro maminky dětí, které mají čerstvě nebo krátce stanovenou diagnózu autismu a nebo v případě, že máte podezření na autismus u svého dítěte, jsem připravila informační kurz zdarma „Seznámení s autismem“ – přihlásit se můžete zde – https://forms.gle/heSdLzNyh4K8GRBYA

Diskuse rodičů v uzavřené skupině zde – život s autistou – uzavřená skupina

Sledujte stránku na Facebooku – Život s autistou

Také na Instagramu pod stejným názvem

About the author

Jmenuji se Kamila Hejnová. Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn, kterému je 15 let, je autista. Rozhodla jsem se psát blog, jak spolu žijeme. Na začátku cesty jsem sama hledala informace a čerpala ze zkušeností jiných rodičů. Každý den se ocitají další rodiče na začátku té samé cesty. Věřím, že si zde najdou odpovědi, inspiraci a užitečné informace.

Napsat komentář