Rodiče autistů jako oběti MLM

V poslední době čím dál častěji vídám srdceryvné příběhy o tom, jak se některé dítě zázračně vyléčilo z autismu a začalo po letech mluvit, protože rodiče mu dopřáli drahé přípravky a neváhali obětovat poslední korunu a dneska je to úplně zdravé dítě.

Za těch 10 let, co sleduji téma autismu, už je moje reakce jiná než na začátku. Po stanovení diagnózy jsem se chytala každého stébla a po nějaké době jsem se dočkala pouze zklamání. A proto dneska vím, co za tím stojí. Velmi dobře ale vidím ty rodiče na začátku cesty, kteří si od toho hodně slibují. A za pár měsíců budou zklamaní.

Jedná se o prodej produktů formou MLM – multilevel marketingu. Určitě znáte kosmetiku Avon nebo Oriflame. Je to stejný princip, akorát vám nabízí speciální zázračné produkty, které nemůžete svému dítěti nekoupit, protože jinak byste mu nedopřáli tu možnost se vyléčit – používají psychologickou manipulaci a tomu je velmi těžké se ubránit. Konkrétně se jedná třeba o Zinzino olej nebo CBD olej.

Nemám nic proti MLM prodeji. Sama si některé produkty objednávám a jsem s nimi spokojená. Ovšem nekupuji pod nátlakem, což často tito prodejci používají.

Také nemám nic proti těm produktům, vůbec nevyvracím, že můžou být kvalitní. Ale v lékárně lze zakoupit adekvátní produkty s podobným obsahem za poloviční cenu.

Pokud máte peníze navíc, které vám nebudou chybět a chcete tyto produkty vyzkoušet, tak to udělejte. Stejně je asi nejlepší vlastní zkušenost. Jenže často se stává, že rodiče speciálních dětí mají hluboko do kapsy a za tyto preparáty dají poslední peníze s vidinou, že to jejich dítě vyléčí. V tomto případě nekupujte a o nic nepřijdete.

Ale dám vám klíč k tomu se rozhodnout. Všimla jsem si dvojího přístupu prodejců. Když k jejich nabídce někdo napíše poznámku, že jde o MLM, prodejce se do něj hned agresivně pustí, že nedá ostatním šanci se vyléčit … a další kecy. Nekupujte. Jde mu o peníze.

Opravdu přesvědčený prodejce to dělá z toho důvodu, že to jeho dítěti opravdu pomohlo a vidí velký rozdíl a chce tedy produkt šířit dál, aby pomohl i ostatním. Bude s vámi rozumně a slušně diskutovat. Nebude vám nic nutit. Nebude zesměšňovat žádné komentáře, které jsou proti. Velmi dobře si uvědomuje odpor lidí vůči MLM.

Ještě vás upozorňuji, že i v případě, že produkt prodejci opravdu pomohl, nemusí pomoci i vám. Co jsem vysledovala, tak to není ani půl na půl. Těm, co to pomohlo, je spíše menší část.

Takže buďte opatrní, zjišťujte informace, ptejte se ostatních a mějte rozumná očekávání.

A teď už musím končit, musím ještě vyřídit nějaké věci. Za chvíli je tady PPL s Euronou, holkám potřebuju objednat k Vánocům Avon a musím najít nějakého prodejce Zinzina, protože co kdyby náhodou byl Vítek v té menšině, že jo? (Vidíte, jak ta psychologická manipulace funguje? Mají to prostě zmáknutý.)

Diskuse rodičů v uzavřené skupině zde – život s autistou – uzavřená skupina

Sledujte stránku na Facebooku – Život s autistou

Také na Instagramu pod stejným názvem

About the author

Jmenuji se Kamila Hejnová. Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn, kterému je 15 let, je autista. Rozhodla jsem se psát blog, jak spolu žijeme. Na začátku cesty jsem sama hledala informace a čerpala ze zkušeností jiných rodičů. Každý den se ocitají další rodiče na začátku té samé cesty. Věřím, že si zde najdou odpovědi, inspiraci a užitečné informace.

Napsat komentář