Nakupování s autistou

Když byly Vítkovi 3 roky, bylo nemožné s ním jít nakoupit, neustále mi utíkal a já za ním vlála jak hadr na koštěti, u kasy jsem platila jednou rukou, protože druhou jsem držela zmítající se chobotnici. Schválně si zkuste jednou rukou vyndat peněženku, otevřít, vyndat peníze, zandat peníze, zapnout a uklidit…

Byla jsem vystresovaná, naštvaná, zoufalá… co to je za život, tohle? Co to je za dítě, proč mi to dělá?…
Nějak záhadně jsem to vydržela několik let a dneska jdu s Vítkem nakoupit v klidu (většinou), na pokyn vezme košík a nese ho po celou dobu nákupu, aniž by ho po pár minutách zahodil, v oddělení sladkostí si způsobně vybere jeden pytlíček, nakrájí chleba v kráječi, u kasy pomáhá vyndavat nákup a pak ho zase dávat do tašky…

O tom se mi před 10 lety ani nesnilo.
Nicméně i dnes jsou lepší a horší dny. Někdy Vítek odmítá jít do obchodu a nechce vůbec vystoupit z auta. Drží si uši a já na něm vidím panickou hrůzu, že by měl jít mezi lidi do toho hluku. Nenutím ho. Máme už naučeno, že chvilku počká v autě a já nakoupím co nejrychleji.

Jednu dobu to vypadalo, že už se mnou nepůjde do obchodu nikdy. Neustále odmítal. A já si říkala, jestli má vůbec smysl ho brát s sebou. To období trvalo několik měsíců a dneska už se mnou zase chodí.

A já vím, že se pořád vyplatí zkoušet. Nabízet, ale nenutit.

Sledujte stránku na Facebooku – Život s autistou

Také na Instagramu pod stejným názvem

About the author

Jmenuji se Kamila Hejnová. Jsem máma tří dětí, dvě jsou již dospělé, nejmladší syn (17) je autista. Sdílím informace a své zkušenosti s výchovou autistického dítěte. Pomáhám rodičům s výchovou a vzděláváním svých dětí, smířit se s diagnózou a najít cesty, jak žít život hezky a s radostí, i přes ty limity, které autismus přináší. Na blogu si můžete stáhnout e-book zdarma První kroky diagnózou