Vítkovy projevy autismu byly patrné již v jednom roce věku, ale nevěděli jsme tenkrát nic o autismu. Jediný autista, kterého jsem znala, byl Rainman, a tomu se teda Vítek vůbec nepodobal.
Už v tom jednom roce jsem měla podezření, že tohle dítě bude jiné. Tohle dítě má svůj názor. Nenechá se opít rohlíkem a uchlácholit pastelkou. Jde si za tím, co ho zajímá (v tu dobu to byl třeba smeták nebo plácačka na mouchy) a nenechá se odradit dospělými okolo něj, kteří se snaží jeho pozornost odklonit jinam.
Ve třech letech, když jsme řešili školku, bylo jasné, že to nebude tak jednoduché. Vítek stále nemluvil, byl na plenách, nereagoval na svoje jméno, nesdílel pozornost…
Těch projevů bylo hodně. Ale neměli jsme informace. A naše doktorka také ne. Tvrdila, že kluci jsou pomalí a líní, že to časem dožene. Asi mám na něj málo času a moc se mu nevěnuju. Vytřeštila jsem oči, jak dokáže takhle ladně od stolu vyslovit příčinu, aniž by věděla, jak žijeme. Vychovávali jsme tři děti stejným způsobem a dvě starší nezaostávaly ve vývoji jako Vítek.
Až když jsem pátrala na internetu kvůli informacím, kterých tehdy moc nebylo, v tom už je dnešní doba mnohem lepší, tak jsem našla projevy autismu. Přečetla jsem si to několikrát, protože jsem tomu nemohla uvěřit. Ten popis naprosto sedí na naše roztomilé, blonďaté dítě. Autismus. Závažné postižení. Na celý život. Zhroutil se mi svět.
Autistická triáda
Autismus se vyznačuje potížemi ve třech oblastech, což se nazývá jako autistická triáda:
- komunikace
- sociální chování
- repetitivní chování a speciální zájmy
a ještě je tu jedna oblast, která sice nepatří do autistické triády, ale je důležitá, téměř všichni autisté mají projevy i tady:
- potíže ve smyslovém zpracování
Podíváme se na jednotlivé oblasti blíže
- Komunikace – opožděný vývoj řeči nebo se řeč nevyvine vůbec, pokud se řeč vyvine, často nebývá využita v plném rozsahu, často se objevují echolálie – opakování části vět a frází
- sociální chování – absence očního kontaktu, potíže navázat vztahy s vrstevníky, nepochopení konverzace, humoru, sarkasmu, braní věcí doslova, je narušeno sdílení pozornosti, nepochopení emocí druhých, často o kontakt stojí, ale někdy se snaží navázat vztah neadekvátním způsobem – strkáním, boucháním
- repetitivní chování a speciální zájmy – zahrnuje způsob hry, zájmy a aktivity, nápadné zaujetí určitou věcí nebo činností, nefunkční hra – místo hraní s autíčkem roztáčení kolečka, stavění věcí a hraček do řad, potíže se zvládáním změn, stereotypní a opakující se chování jako poskakování, mávání rukama, třepotání prsty před obličejem, kývání, houpání
- smyslové zpracování – lidé s autismem často reagují přecitlivěle na zrakové a sluchové vjemy, někdy jim vadí pachy, jindy naopak očichávají věci i lidi a hledají čichové podněty, často je výrazná potřeba pohybu, ale někdy naopak neohrabanost, nešikovnost a vyhýbání se pohybovým aktivitám, toto je naprosto individuální u každého člověka, ať už s autismem nebo bez autismu, v některých terapiích se proto dělá “senzorický profil” kde se mapují individuální preference klienta a terapie se mu staví na míru jeho potřebám
Kdy je čas to řešit
Ihned u vašeho pediatra, jakmile si sami všimnete nestandardního vývoje dítěte, neobvyklých projevů a nebo vás někdo upozorní. Na všechna vyšetření se dlouho čeká a tady není na místě ztrácet čas. Včasné zachycení pomůže vám i dítěti.
Nejčastější otázky na začátku vám zodpoví můj e-book „První kroky diagnózou„
PDF soubor se zábavnými aktivitami najdete zde: „Vítáme Jaro“