Skip to content

Život s autistou

jak se žije se 17letým autistickým chlapcem

  • Blog
  • Užitečné info
  • Autista turista
  • Kontakt
  • O nás
  • Ke stažení
  • Vánoční kniha
  • E-book První kroky
  • E-book Přehled terapií
  • Podpořit blog
  • Kurz pracovní listy pro děti s autismem

ebook na cestě 2

Výborně, je hotovo, e-book už je na cestě k vám.

Odkaz ke stažení najdete ve vaší e-mailové schránce a nebo si ho můžete rovnou stáhnout zde.

E-book s pracovními listy ovoce, zvířátka a barvy.

Post views: 299
Kamila a Vítek 💙

zivotsautistou

Sdílím náš život se 17letým synem autistou jako podpora pro rodiče ve stejné situaci a hlavně pro ty, co jsou na začátku cesty. www.zivotsautistou.cz

Co jako matka autisty dělám blbě. Často sdíl Co jako matka autisty dělám blbě.

Často sdílím naše úspěchy s Vítkem, co se nám povedlo a jak se Vítek v něčem posunul, naučil se něco nového nebo najednou, po letech, dělá věc, která nikdy nešla.

Občas něco sdílím a dostávám k tomu komentáře, jak to dělám blbě. Tak se na to podíváme zblízka a myslím, že vás to bude hodně bavit. Vidět cizí úspěchy je fajn a je to motivující, ale vidět cizí neúspěchy je ještě lepší. Buď si člověk může říct, jak to má zmáknutý mnohem líp a nebo se tím poučí a řekne si, že na to si dá pozor a bude to dělat lépe.

1. Nechávám Vítka, aby si bral jídlo do postele. On už si na to docela dává pozor, tak nekydá moc vedle, ale občas je pokydaný on i postel. No co už. Hlavně, že se najedl. Samozřejmě že pak hned lítají komentáře, jak jsem nedůsledná a že by se naučil... No, jenže když máte zkušenost s tím, že vám autistické dítě nejí, tak jste pak opravdu rádi, že se nají v posteli.

2. Někdy se Vítek nechce převlékat, když jdeme na procházku, tak jde v pyžamu. Samozřejmě se hned dozvím, že jsem neschopná matka, která nedokáže svoje postižené dítě převléknout. Ale já jsem zažila období, kdy Vítek nechtěl ven a bylo to strašný. Jsem šťastná, že můžeme jít ven, klidně i v pyžamu. Remcalové můžou být rádi, že nejde bez pyžama.

3. Někdy, spíše často, přijdeme pozdě do školy. A hned přijdou komentáře, spíše od zoufalých matek, jakto že nám to tolerují, že oni musí přijít včas, jinak jsou kecy. Ale já vím, jaké to je, když vám dítě drží dveře zevnitř auta a nechce vystoupit ven. Afekt. Meltdown. Zažila jsem to mockrát. Věřte, že je příjemnější přijít pozdě do školy s úsměvem, než včas s meltdownem. Pro Vítka, pro mě, i pro učitelky.

4. Vítek má k dispozici tablet bez omezení. Nic neříkejte. Už jsem to slyšela tisíckrát. Jenže teorie a realita může být tak hodně jiná. Zkuste si zabavit autistické dítě, které si s ničím nehraje, nekreslí, neskládá lego, nečte encyklopedie.... Ten, kdo mě chce soudit, mi nepomůže uklidit, uvařit a nepohlídá mi autistické dítě. Čas na tabletu kompenzuji jak jen to jde - Vítek má k dispozici gymnastický míč, trampolínu, houpačku, chodíme na procházky skoro každý den, přesto 

pokračování v komentáři...
Autistova superschopnost "A k čemu je to jako d Autistova superschopnost 

"A k čemu je to jako dobrý, tenhle profil? Vždyť on nic neumí. To není vůbec ničím zajímavý!"
Přistál mi tento komentář pod jedním mým postem.

Pokývala jsem hlavou a uznala, že má slečna pravdu. Když jsem začala psát blog, říkala jsem si to samé. Co chci vlastně ukázat? Co chci předat? Vždyť Vítek není ničím zajímavý a nemá žádnou superschopnost, jako třeba nakreslit New York bez předlohy nebo násobit šesticiferná čísla, jako někteří jiní autisté.

Původně jsem se chtěla spíše jen podělit o legrační situace, které mi Vítek připravuje každý den a neměla jsem v úmyslu řešit autismus nějak více do hloubky. Však jsem ho sama měla za celý den dost.

Postupem času se ale ukázalo, že oceňujete právě tohle. Vidět vyrůstat úplně obyčejné dítě s autismem, které není ničím výjimečné. 

Lidé mají totiž zkreslenou představu, že každý autista má nějaké speciální nadání. Ale pravda je taková, že takových autistů je asi tak stejné procento, jako je nadaných lidí mezi běžnou populací. Prostě někdo má a někdo ne. A těch druhých je většina.

Takže vlastně ano, Vítek je jedinečný a zajímavý právě tím, že nemá žádnou superschopnost. A proto je moje sdílení tak přínosné pro tu spoustu rodičů, kteří mají úplně normální autistické dítě.

Časem se ale přeci jen taková jedna superschopnost vykrystalizovala - Vítek umí bravurně skákat na gymnastickém míči v tureckém sedu!

Ovšem nejsem si jistá, jestli to stačí k tomu, aby se o něm psalo jako o autistovi se speciálním nadáním 🤔😀🍀
Jestli používáte pracovní listy pro svoje dět Jestli používáte pracovní listy pro svoje děti, tak dneska je poslední možnost se přidat do kurzu "Pracovní listy pro děti s autismem".

Už zítra začínáme, studijní skupinka už je otevřená, budeme společně tvořit 4 týdny a já se těším, co všechno za tu dobu vznikne 👍

Cena je teď zvýhodněná pro první běh kurzu. Další běh už bude za cenu dvojnásobnou. Nezmeškejte to 🍀

https://zivotsautistou.cz/kurz-pracovni-listy-pro-deti-s-autismem/
2.4. světový den autismu. Ani nevím, co napsat 2.4. světový den autismu.

Ani nevím, co napsat. Dneska vídám spoustu příspěvků o autismu, je to moc hezké, skoro až dojemné... ale...

... jeden den v roce nás nijak nespasí. My to žijeme každý den. Každý den potřebujeme podporu, pochopení a hlavně přijetí. Přijetí toho, že je každý z nás jiný. 

Autismus je nejčastěji prezentován jako závažné postižení, velký problém, zdravotní omezení, konec světa...

Tak aspoň dneska, aspoň jeden den v roce, pojďme se zamyslet i nad jeho světlými stránkami a jeho přínosy.

Já to vůbec nezlehčuju, autismus často opravdu problém je, když řešíme s Vítkem přetížení z většího počtu lidí, senzorickou přecitlivělost, nespavost, neklid nervové soustavy, úzkosti z běžných situací...

ale i tak často zachytím zajímavé, zvláštní vnímání mého autistického dítěte, často až kouzelné a donutí mě to, abych se zamyslela, abych si všimla věcí, které bych jinak minula a musím říct, že mě to často překvapí a svým způsobem obohatí.

- když jdeme na procházce a on si poskakuje a má radost ze života 
- když skáče na trampolíně a směje se
- když pouští v proudu větráku vlas a se zaujetím ho sleduje
- když nám vítr nebo déšť padá do obličeje a on se tomu směje 
- ten smysl pro detail, přijde do kuchyně a okamžitě vidí, co se změnilo, dovírá šuplíky, utírá kapky na lince (nejlépe do svého trička), zbaští to, co jsem nestihla schovat 
- nenechá se donutit k něčemu, co nechce (uznávám, že to se mi vždycky nehodí)
- žije přítomností a nedělá si starosti o budoucnost (jo, tohle mu občas závidím)
- velká radost z malých věcí 

Co oceňujete na svých autistických dětech? 💙
Pokud používáte pro své dítě výukové praco Pokud používáte pro své dítě výukové pracovní listy, tak tato zpráva je přesně pro vás

dneska si připravuju pracovní listy přesně Vítkovi na míru podle toho, co potřebujeme procvičovat, menší soubory dávám na blog zdarma ke stažení, větší nabízím i k prodeji za pár korun

ohlasy na naše pracovní listy mi chodí často, já se s tím zase tak moc nechlubím, ale opravdu mám z každé takové zprávy radost, používají je nejen maminky, ale i asistentky ve speciálních školkách, poradkyně rané péče a asistentky ve stacionářích, někdy jsem opravdu překvapená, kam až se dostanou, třeba ke klientům s kognitivními potížemi

jenže už tu mám dotazy, jestli budou pracovní listy na písmenka a čísla a dopravní prostředky a vlaky... jenže to pro Vítka moc není, takže taková témata asi zatím zpracovávat nebudu, ALE! 

můžete si je vytvořit sami, přesně podle toho, jak by se vám to líbilo a hlavně vaše děti bavilo!

to je mnohem lepší varianta, ne?

takže vás srdečně zvu do 4týdenního kurzu na přípravu pracovních listů, tvořit budete hned po prvních lekcích a postupně si budeme ukazovat možnosti, co všechno jde a jak na to

jo a ještě jedna taková zajímavost, cena je přesně taková, jakou já jsem kdysi dávala za 9 zalaminovaných pracovních listů pro Vítka, když jsem byla krátce po rozvodu a na nějaké tvoření výukových materiálů rozhodně neměla energii

informace o kurzu najdete na webu nebo odkaz v biu:

https://zivotsautistou.cz/kurz-pracovni-listy-pro-deti-s-autismem/
Autista a nůžky na nehty. Stříhání nehtů V Autista a nůžky na nehty.

Stříhání nehtů Vítek nikdy neměl rád. Stříhali jsme jednou týdně a pokaždé jsme to obrečeli. On i já. Od jeho dvou let asi tak do 12. 

Časem se zlepšilo stříhání nehtů na rukách, to tak nějak nerad, ale akceptoval. Na nohách ale ne! To byl stres a řev pokaždé. Bylo mi to líto, ale nefungovalo nic. Ani v klidu, ani ukázat na sobě, ani stříhat na etapy, ani ve spánku, ani za úplatky. 

Jednu dobu mi s ním musel pomáhat Martin, aby ho přidržel a já rychle ostříhala, ale zpocení jsme byli všichni tři a Vítkovi starší sourozenci se chodili opatrně ptát, jestli stříháme nehty, že je takový řev. Je mi to fakt až blbý to takhle psát, ale to byla naše realita.

Včera jsem seděla v kuchyni, Vítek hopsal na míči. Najednou se zvedl, šel do šuplíku, vyndal nůžky na nehty, dal mi je do dlaně a podal mi ruku. A mně spadla brada. Jsem v šoku, nechápu, jsem dojatá.

Tvářím se, že to je úplně běžná věc, Vítka pochválím, že přinesl nůžky, ostříháme nehty na rukách a nechám ho, ať zase nůžky uklidí. Vítek spokojeně odběhne do pokojíčku.

Ale není všem zázrakům konec. Já si sednu, Vítek za chvilku přiběhne a situace se opakuje. Jen s tím rozdílem, že mi položí nůžky do dlaně, sedne si na židli, sundá ponožku a nastaví nohu!!!!!

U stříhání nehtů jsme často brečeli, ale dneska to bylo jiné. Dneska to bylo dojetím.

Fakt nevím, co to bylo včera za úžasnou konstelaci hvězd, že se mohly dít takové zázraky. 

Až takové změny může přinést čas. 🍀
Jak autismus souvisí s rozvodem?

Bohužel, hodně. Spousta rodin, kde je dítě se speciálními požadavky na péči, končí rozvodem. Zdravotní potíže dítěte znamenají tak velkou zátěž na partnerský vztah, že se téma rozvodu řeší velmi často.

Zeptala jsem se dnes advokátky se zaměřením na rozvody Evy Burkertové @eva.burkertova , jak to probíhá, jaké jsou první kroky, jaké dokumenty jsou potřeba a jak se dá zajistit klidný průběh.

Zmiňujeme okruhy péče o dítě, výše výživného, rozdělení majetku i finance.

Maminky často řeší, že to finančně samy nezvládnou a zůstávají v nefunkčních vztazích. I pro tuto situaci má Eva pozitivní vzkaz.

Evě děkuji za příjemný rozhovor, trpělivé vysvětlování a cenné informace.

Rozhovor najdete na YouTube, u videa najdete i kontakt na Evu a její materiály:

Na YouTube hledejte kanál "Život s autistou"

Nebo si napište o odkaz 🍀
Ulomená stolička, úzkosti, průkaz osoby s PAS Ulomená stolička, úzkosti, průkaz osoby s PAS a zubní pohotovost.

Celá dnešní zápletka v článku na blogu

https://zivotsautistou.cz/autista-na-zubni-pohotovosti/
Dneska je mezinárodní den štěstí? A platí to Dneska je mezinárodní den štěstí? A platí to i pro matky autistů???

Když Vítek dostal diagnózu ve třech letech, zhroutil se mi svět. Zhroutila jsem se já. Myslela jsem, že už nikdy nemůžu být šťastná. 

Jak bych mohla být šťastná, když moje dítě má závažné postižení. Nebude schopné dělat věci jako jiné děti. Má zkažený život. On. Já. My všichni. Cítila jsem velkou křivdu a nespravedlnost. Pro štěstí nezbylo místo.

Čas ale všechno mění. Pomalu, postupně. Člověk si tak trochu zvykne, tak trochu otupí, tak trochu zcyničtí. 

Někdy ten pocit štěstí ale aspoň na chvilku blikne. Vida, přeci jen tam je, nezmizel úplně.

Časem jsem pochopila, že svému dítěti nepomůžu, když se budu utápět v lítosti. Naopak jsem pozorovala, že i Vítek je více v pohodě, když jsem v klidu já. To bylo zajímavé zjištění. On vlastně po mně vůbec nechce, abych byla nešťastná a litovala jeho i sebe. 

On chce chodit ven, na procházky, na hřiště, hopsat, běhat, zkoušet nové věci a objevovat svět.

Když svoje myšlenky zaplníme lítostí, nemáme už prostor pro radost. Vyberte si to, co vašemu dítěti i vám bude více prospěšné.

Je fakt, že ten život je jiný, než jsem si představovala. Než jsem chtěla. Hodně jiný. Ale je v něm dost prostoru na radost ze života. Dneska dokážu být šťastná, i s autistou za ruku. 🍀
Slavíme 6. výročí našeho blogu. Již 6 let Slavíme 6. výročí našeho blogu. 

Již 6 let vás oblažuji svými moudry a Vítek baví svými lumpárnami. 😀

Na blogu www.zivotsautistou.cz je dnes 200 článků. 

Když jsem začínala psát, měla jsem nápady asi tak na 5 článků. Pak nebudu mít o čem psát, říkala jsem si.

Ale vaše komentáře, sdílení a dotazy vždycky přinášejí nová témata. 

A upřímně - můj článek je pouze jedna zkušenost, teprve s vašimi komentáři dostává to přinesené téma celistvost. 

Takže děkuji, že se zapojujete, bez vás bych dnes tento post nepsala 🍀🙏🤗🎉

Odkazy na blog a další věci najdete v biu 🍀
Týden neurodiverzity 17-23.3. 🌈 Neurodiversit Týden neurodiverzity 17-23.3. 🌈

Neurodiversity Celebration Week založila Siena Castellon v roce 2018 jako 16letá studentka s autismem, ADHD, dyslexií a dyspraxií, protože během svého studia zažívala obrovské výzvy, odsuzování a šikanování. 

Tímto týdnem neurodiverzity chtěla zvýšit povědomí a změnit stererotypy, které neurodivergentním jedincům znemožňují možnost využít svého potenciálu. 

Dnes se k tomuto týdnu připojují školy, organizace i jednotlivci.
Kafe pro matku autisty. Před nějakou dobou jsem Kafe pro matku autisty.

Před nějakou dobou jsem dostala do zprávy dotaz od mladé ženy: "Mám kamarádku, která má autistické dítě. Pořád přemýšlím, jak ji můžu víc podpořit a pomoct. Co byste mi doporučila?"

A já nevěřícně čtu tu zprávu, až skoro s dojetím, že pořád existují laskaví lidé mezi námi, a tak trošku se závistí k té druhé ženě, že má tak skvělou kamarádku.

A píšu: "To je skvělé, že hledáte způsoby, jak kamarádce pomoct, ale pomáháte jí už jen tím, že tam stále jste k dispozici a neodešla jste."

Rodiny dětí s autismem časem přijdou o všechny známé, někdy i o členy rodiny. Některé autistické děti mají tak specifické potřeby, že prostě není možné udržet krok s ostatními lidmi v našich životech a postupně je ztrácíme, až zůstáváme téměř sami. 

Rodiny dětí s autismem se ocitají v sociální izolaci.

A píšu dál: "Normálně se kamarádky zeptejte, řekněte to tak, jak to tady píšete mně, že ji chcete podpořit a co by jí pomohlo"

Za nějakou dobu mi přišla zpráva: "Tak jsem se zeptala a ona řekla, že jí stačí, když ji udělám kafe a vyslechnu ji"

Já to čtu a pokyvuji souhlasně hlavou. Je to tak. Není potřeba hory přenášet, stačí tam prostě být a udělat hrnek kafe. 

A pro někoho to může mít cenu zlata. 🍀
Líbí se vám naše výukové pracovní listy, co Líbí se vám naše výukové pracovní listy, co připravuji pro Vítka, ale jsou pro vás moc lehké nebo naopak moc těžké?

Máte představu, co byste potřebovali, ale nemůžete to najít nebo to nesplňuje vaše požadavky?

Trávíte spoustu času hledáním na internetu, než najdete něco kloudného?

Přihlašte se do mého online kurzu a já vás to naučím. Připravíte si přesně to, co potřebujete, svému dítěti na míru.

Odkaz v prvním komentáři. Jestli máte otázky, pište. Těším se na společné tvoření 🙂👍🍀

Odkaz v biu nebo na webu www.zivotsautistou.cz
Tahle paní na fotce vám odpovídá, když mi pí Tahle paní na fotce vám odpovídá, když mi píšete do zpráv dotazy ohledně spaní, jídla, medikace, školky, únavy, partnerských neshod, rozchodů, sžívání s novým partnerem, práce, podnikání, vzdělávání sebe i dítěte, výchovy sourozenců autisty, vyhoření, obav z budoucnosti....

Připadá mi to až neuvěřitelné, s čím vším se na mě maminky autistů obracejí, nejsem odborník, jsem jedna z vás, ale možná proto mají ke mně tu důvěru, protože o tom všem veřejně píšu, z mých vlastních zkušeností. 

Ne, nenajdeme vždycky řešení, ale už jen ta možnost to s někým probrat, pomáhá. A víte, čím to vždycky končí? Omluvou, že mě zatěžují, ale že si o tom nemají s kým promluvit....

Z tohoto důvodu chystám už asi rok nějaké on-line popovídaní v menším kroužku maminek. Ale znáte to... buď je nemocný Vítek nebo já nebo se zrovna děje něco neodkladného. Ale jestli byste o to měli zájem, tak mi napište, určitě mě to popožene.

Každopádně se ale můžete připojit do naší uzavřené skupiny na Facebooku, kde se můžete na cokoli zeptat, rodiče jsou velmi sdílní a vždycky je lepší si poslechnout více názorů a vybrat si ten, co mi nejvíce vyhovuje.

Nebuďte na to samy 🍀

Na Facebooku hledejte: "Život s autistou - uzavřená skupina"
Připravila jsem Vítkovi zábavné pracovní list Připravila jsem Vítkovi zábavné pracovní listy s jarní tématikou. 
Dávala jsem teď do storíček, jak jede grafomotoriku, logické skládání podle vzoru nebo dokreslování obrázku podle bodů (jeho vyřešení okvětních lístků kytičky jste velmi ocenili 😀 ).
Naše pracovní listy jsou k dispozici ve formě PDF souboru. Více informací na blogu www.zivotsautistou.cz nebo v biu nebo mi napište do zprávy a pošlu vám odkaz 🍀
Pečující matky jsou vždycky na druhé koleji. Pečující matky jsou vždycky na druhé koleji. Teda... spíš třetí, páté, stopadesáté... Vždycky je něco důležitějšího a přednějšího než jejich potřeby. 

Po těch letech, kdy pečujeme, už nám to ani nepřijde. Je to prostě tak, jak to je. Víme, že nás nikdo nezastoupí, a je to potřeba udělat. 

A tak mi vždycky přijdou úsměvné články a posty na sociálních sítích, že se také máme věnovat samy sobě. A toho autistu mezitím pohlídá kdo? 

Tak jsem si časem našla způsoby, jak to skloubit dohromady. Brala jsem si knížku nebo háčkování na hřiště, kde jsem měla chvilku, zatímco se Vítek houpal. Na procházkách poslouchám podcasty a témata, která mě zajímají. Večer si s Vítkem hazíme s míčkem a u toho poslouchám kurz. Máme štěstí, že procházky přírodou baví Vítka i mě, a je to zase něco, co můžu spojit dohromady. 

A tak vám dnes nepíšu, abyste si udělaly čas na sebe, protože vím, že byste to chtěly, ale není to možné. Ale spíš jsem chtěla nastínit možnost, jak najít něco, co můžete spojit. A propašovat tam pár minut příjemného času i pro sebe.

Protože pečovat o někoho dobře, není dlouhodobě udržitelné, když je člověk na stopadesáté koleji. 

Takže dneska, až uklidím prádlo, nádobí, uvařím dva obědy kvůli vybíravcům, tak půjdeme s Vítkem na procházku a užijeme si jarního sluníčka, a to vím, že udělá radost mně i Vítkovi. 

Krásný mezinárodní den žen pečujícím maminkám, nezapomínejte, že nejste jen pečující, ale především ženy 🌹🏵️🌷

Čím si dnes uděláte radost vy? 🙂🍀
Často mi píšou rodiče, kteří mají podezřen Často mi píšou rodiče, kteří mají podezření na autismus nebo je někdo upozornil, že jejich dítě vykazuje autistické projevy, jak se to vlastně pozná. 

Detailněji popisuji v tomto článku na blogu, čeho si všímat. Problém u autismu je ten, že ty projevy můžou být u každého dítěte trochu jiné. Pak záleží na tom, kolik těch projevů má v jednotlivých oblastech. 

Vítek jich měl jako malý opravdu hodně, ale tenkrát nebylo tolik informací, a tak to ani doktorka nepoznala. Dneska už je v tomto ohledu situace lepší, i díky tomu, že můžeme sdílet své zkušenosti na sítích. 

Co bylo takové to první, kdy jste si uvědomili, že je něco jinak?

Článek najdete na blogu https://zivotsautistou.cz/
Vítkův úprk ze školy se prostě neomrzí 😀 Vítkův úprk ze školy se prostě neomrzí 😀
Zátěžová deka pro autistu Vítek má rád zá Zátěžová deka pro autistu

Vítek má rád zátěžovou deku, když přijde ze školy plný nových vjemů. Pomáhá mu zklidnit a relaxovat. Dostávám vždy otázky, jak to vlastně funguje, tak jsem to sepsala detailněji do článku na blogu 👇 

https://zivotsautistou.cz/zatezova-deka-pro-autistu/
Zajímavý rozhovor se Zuzkou Janíkovou o primár Zajímavý rozhovor se Zuzkou Janíkovou o primárních reflexech a neurovývojové stimulaci. Jaké můžeme pozorovat projevy, kdy to začít řešit, jak se to dá napravit.

Celý rozhovor najdete na YouTube Život s autistou a sympatickou Zuzku najdete na IG @detstvi_v_rovnovaze
Load More Follow on Instagram

Nejnovější příspěvky

  • Co jako matka autisty dělám blbě
  • Autista a nůžky na nehty
  • Můžou se rodiče autisty rozvést s klidnou hlavou?
  • Autista na zubní pohotovosti
  • Štěstí pro matku autisty
  • 6 let blogování o autismu, nebyla to ztráta času?
  • Týden neurodiverzity
  • Kafe pro matku autisty
  • PDF pracovní listy Velikonoční aktivity
  • Krásný MDŽ maminkám autistů
  • Jak poznat autismus u tříletého dítěte
  • Pracovní listy v PDF „Vítáme jaro“
  • Moje dítě je autista
  • 17 let s autistou
  • Autistovy primární reflexy

Copyright Život s autistou. All rights reserved. | Powered by Writers Blogily Theme
Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.Souhlasím