autista a kytka

Autista a kytka k MDŽ

S autistou často zažívám situace, že v tu chvíli, kdy se to děje, jsem v šoku, ale později už se tomu smějeme.

Dostala jsem kytku k MDŽ. Krásné tulipány. Dala jsem si je do vázy na stůl v kuchyni. Radost vystřídalo překvapení, když jsem po pár hodinách zjistila, že ze tří tulipánů jsou ve váze jen dva a ze třetího jen kousek stonku. Hned mě napadlo, že ho Vítek nejspíš utrhl a schoval někde po bytě. Občas tak schovává třeba papírky od bonbónů. Když neví, kam s tím, tak to jednoduše šoupne do nejbližšího šuplíku. Ví, že papírky patří do koše, ale většinou je odnese, až když mu to připomeneme. Občas ale překvapivě nalézám v koši talířky nebo příbory.

Hned jsem koukala, jestli ten tulipán někde nenajdu, ale nikde nebyl. Říkala jsem si, že se časem objeví a nechala to být. Druhý den jsem viníka načapala při činu. Způsobně seděl v kuchyni na židli jako u jídla, před sebou vázu a okusoval další list. Vázu jsem mu odebrala, a pak jsem ho celý den sledovala, jestli mu nebude zle. Hned jsem si totiž kontrolovala na google, jak je to s těmi tulipány a dočetla jsem se, že cibulky tulipánů jsou jedovaté. Nepsali nic o listech a květech, tak nevím. Každopádně Vítkovi ani po týdnu nic není.

Už několikrát se stalo, že snědl, co neměl. Ale naštěstí mu nikdy nic nebylo. S autistou v bytě musí být člověk obezřetný a každou situaci kontrolovat ze všech stran. Někdy se to nepovede a neuhlídáte to. Nenapadne vás, že najednou začne dělat něco, co nikdy nedělal. Autisti mají jiné vnímání, může ho upoutat barva, tvar, vůně a nebo naopak odpudit. Něco můžete dopředu odhadnout a něco ne.

Přidávám tedy tulipány na seznam, co nesmí do bytu. Babička je má na záhonu, ale venku se do nich nepouští. Venku baští sedmikrásky a ty jsou naštěstí jedlé. Taky vaši autisti baští, co nemají?

Sledujte stránku na Facebooku – Život s autistou

Také na Instagramu pod stejným názvem

About the author

Jmenuji se Kamila Hejnová. Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn, kterému je 15 let, je autista. Rozhodla jsem se psát blog, jak spolu žijeme. Na začátku cesty jsem sama hledala informace a čerpala ze zkušeností jiných rodičů. Každý den se ocitají další rodiče na začátku té samé cesty. Věřím, že si zde najdou odpovědi, inspiraci a užitečné informace.

Napsat komentář