Rada pro lidi, kteří pracují s autisty

Do naší uzavřené skupinky https://www.facebook.com/groups/334685248025381 se občas hlásí i lidé, kteří pracují s autisty, aby se dozvěděli nějaké rady přímo od rodičů, jak s jejich dětmi pracovat. Což není úplně jednoduché, protože každé dítě je jiné a každé potřebuje něco jiného. Nicméně dneska tu mám jednu radu, která je použitelná všeobecně pro všechny.
Když byl Vítek malý a já nevěděla nic o autismu, hledala jsem informace a četla na netu, co jsem našla. Utkvěl mi v paměti jeden z komentářů pod článkem. Psala ho starší paní učitelka, co pracovala s autisty. Psala, že obdivuje rodiče, že to zvládají, když to mají každý den doma, že ona toho má dost v práci a už se těší do důchodu. Musí to vydržet, protože do důchodu už má krátce a jinde by ji nevzali. Bylo mi z toho smutno. Jako matka autisty vím moc dobře, že to vůbec není jednoduché, ale přesto… pracovat s autistickými dětmi jen proto, že nemám nic jiného… to je prostě smutné… pro obě strany.
Musím říct, že my jsme měli celou dobu velké štěstí na pedagogy, asistenty i tety ve stacionáři. Vždycky byli laskaví, poskytovali pomoc a podporu a měli pochopení pro Vítkovy rychle se měnící nálady.
Během týdne dostávám několik fotek, co Vítek ve škole dělá a při předání Vítka s paní učitelkou rychle probereme, co šlo a co ne. A když mi řekla, že má z něho radost nebo že je na něj pyšná, tak já vím, že je v dobrých rukách.
A to je to dnešní poselství pro pedagogy a asistenty. Důležitější než výsledky je ta každodenní podpora a pochopení. To, že dítě chodí do školy rádo a těší se. Že zkouší nové věci, které doma nemá. Bere se v úvahu jeho vnitřní rozpoložení, někdy se toho udělá víc, někdy míň, ale vždycky v klidu a ne pod nátlakem. Dělejte svoji práci srdcem – to je ten klíč 💙
   

About the author

Jmenuji se Kamila Hejnová. Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn, kterému je 15 let, je autista. Rozhodla jsem se psát blog, jak spolu žijeme. Na začátku cesty jsem sama hledala informace a čerpala ze zkušeností jiných rodičů. Každý den se ocitají další rodiče na začátku té samé cesty. Věřím, že si zde najdou odpovědi, inspiraci a užitečné informace.