Daňová sleva na autistu

Malá účetní vsuvka:

za poslední dobu jsem narazila na několik případů, že rodiče nečerpají slevu na dani z příjmu na své dítě s postižením, přičemž na dítě, které má průkaz ZTP/P je sleva dvojnásobná.

Tedy na rok 2021 platí: odečet na první dítě 15.204 /s průkazem ZTP/P 30.408, na druhé dítě 19.404/s průkazem ZTP/P 38.808,-, na třetí a další dítě 24.204/s průkazem ZTP/P 48.408.

Slevu na dítě lze čerpat u svého zaměstnavatele v měsíční výplatě nebo v daňovém přiznání za celý rok. Slevu čerpá jeden rodič. Pokud čerpáte v zaměstnání, ujistěte se, že čerpáte opravdu dvojnásobek. Podmínkou je doložit průkaz ZTP/P.

Problém ale nastává u matek samoživitelek, které se starají o dítě s postižením a nemůžou chodit na plný úvazek do práce. Daňové zvýhodnění na děti mohou využít pouze poplatníci, kteří mají minimální roční příjem. Za rok 2021 to je 91.200,-

Přijde mi fakt nespravedlivé, že zrovna matky samoživitelky s postiženým dítětem nemohou čerpat slevu na dítě, protože nemají tak vysoký roční příjem. Přitom by to tolik potřebovaly. Pokud jste v takové situaci, zvažte nějaké brigády – úklid, administrativní výpomoc, vybalování produktů v supermarketech, příležitostné příjmy, online (i offline) podnikání, s ohledem na to, abyste minimální hranice příjmu dosáhly a slevu mohly čerpat.

Sledujte stránku na Facebooku – Život s autistou

Také na Instagramu pod stejným názvem

About the author

Jmenuji se Kamila Hejnová. Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn, kterému je 15 let, je autista. Rozhodla jsem se psát blog, jak spolu žijeme. Na začátku cesty jsem sama hledala informace a čerpala ze zkušeností jiných rodičů. Každý den se ocitají další rodiče na začátku té samé cesty. Věřím, že si zde najdou odpovědi, inspiraci a užitečné informace.

Napsat komentář