filmy a autismus

Autismus ve filmu

Tento článek budu postupně doplňovat o další tituly i moje komentáře. Mám na seznamu nějaké další filmy, ale ještě jsem je neviděla. Doplním je tedy později. Pokud by vás napadlo nějaký film přidat, tak mi napište. Díky.

  1. Rain man – https://www.csfd.cz/film/5954-rain-man/prehled/

klasika, to je asi první, co si každý vybaví. Neptejte se ale rodičů autistů, jestli jejich dítě umí skvěle počítat. Nejspíš neumí. Rain man bude tak jeden z tisíce autistů. Někteří autisté mají různé jiné dary, mají nějaké svoje téma, kterému skvěle rozumí. Ale také je spousta autistů, kteří žádným takovým nadáním neoplývají a jejich rodina řeší pouze běžný život, aby byl alespoň běžný.

  1. Temple Grandin – https://www.csfd.cz/film/253024-temple-grandinova/prehled/

Příběh podle skutečné ženy autistky. Hodně vysvětlí o fungování autistického myšlení. Ukazuje, že autista díky svému jinému vnímání a myšlení může být přínosem své společnosti. Hodně dobrý film, doporučuji.

  1. Bílá vrána – https://www.csfd.cz/film/238682-bila-vrana/prehled/

Příběh očima sourozence autisty. Většinou jsou filmy o nějakém výjimečném autistovi, protože to je zajímavé, tady je ukázána trochu drsnější realita, ale i to je potřeba.

  1. Normální autistický film – https://www.csfd.cz/film/440580-normalni-autisticky-film/prehled/

Příběhy pěti autistických dětí. Tady je vidět, jak je každý jiný a jak vnímá svět. Je to důležitý dokument, protože jsou to skuteční lidé. Je to ze života.

  1. Děti úplňku – https://www.csfd.cz/film/505957-deti-uplnku/prehled/

Lze přehrát na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=kZHIbK4cS6g&fbclid=IwAR3jBh6rS7f1lyUWeRY0b32sYqNmKdGQQvxKBaKJzJU-fKsz0vI4kBdyqZU

Skutečné příběhy rodin s dětmi s nejtěžší formou autismu. I takové příběhy je třeba ukazovat.

  1. Autismus jako dar – https://www.csfd.cz/film/709384-autismus-jako-dar/komentare/

Lze přehrát na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=VX37JNByrsk

Optimističtější pohled na autismus. Ukazuje naději, přínos pro pečující, možnost zařazení se do normálního života celé rodiny. Každý autista je jiný a každá jejich rodina řeší jiné věci. Pro rodiny s nízkofunkčními autisty je toto nedostižný cíl, protože řeší pouhé přežití ze dne na den.

7.  Simonův vesmír – https://www.csfd.cz/film/291550-simonuv-vesmir/prehled/

8. Jmenuji se Khan – https://www.csfd.cz/film/248568-jmenuji-se-khan/prehled/

9. Sněhový dort – https://www.csfd.cz/film/221975-snehovy-dort/prehled/

10. Po Tomášovi – https://www.csfd.cz/film/260974-po-tomasovi/prehled/

lze shlédnout zde: http://www.tarak.cz/po-tomasovi/?fbclid=IwAR3XNDm8FkMwbNotMGvypd7qUDYpW9wYg0NcqZ6VyOKEz2e2RSb6jovdInk

11. Divotvůrkyně – https://www.csfd.cz/film/7199-divotvurkyne/prehled/

Tento film není přímo o autismu. Jedná se o příběh podle skutečné události, kdy Hellen Keller jako hluchá a slepá dívka vypadala jako nevzdělatelná, byla postrachem svého okolí, ale pod vedením dobré vychovatelky začala dělat pokroky. Dávám to sem jako inspiraci, protože některé věci jsou podobné i u autismu. Např. scéna s jídlem – na jedné straně omlouvání nevhodného chování postižením, na druhé straně důsledné vyžadování pravidel. Časem to pochopí, naučí se a mají lepší možnost zařadit se do společnosti.

Novější zpracování tématu je pod názvem Vychovatelka – https://www.csfd.cz/film/21426-vychovatelka/prehled/

12. Léto u Mazurských jezer – https://www.csfd.cz/film/84891-leto-u-mazurskych-jezer/prehled/

romantický film, takže lehčí téma, ale stojí za vidění, žena s Aspergerovým syndromem, je tu dobře podané odlišné vnímání světa

13. Mary a Max – https://www.csfd.cz/film/253387-mary-a-max/prehled/

animovaný příběh, který vypráví o přátelství dvou zcela odlišných lidí, kteří se znají jen prostřednictvím svých dopisů. Mary Daisy Dinkle, baculaté osmileté holčičky žijící na předměstí australského Melbourne a Maxe Horowitze, velmi obézního čtyřiačtyřicetiletého Žida žijícího v pulsujícím New Yorku, trpícího Aspergerovým syndromem.

14. Sběratelé kostí TV seriál – https://www.csfd.cz/film/221410-sberatele-kosti/prehled/

Hlavní hrdinka Temperance Brennan má Aspergerův syndrom

Sledujte stránku na Facebooku – Život s autistou

Také na Instagramu pod stejným názvem

About the author

Jmenuji se Kamila Hejnová. Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn, kterému je 15 let, je autista. Rozhodla jsem se psát blog, jak spolu žijeme. Na začátku cesty jsem sama hledala informace a čerpala ze zkušeností jiných rodičů. Každý den se ocitají další rodiče na začátku té samé cesty. Věřím, že si zde najdou odpovědi, inspiraci a užitečné informace.

Napsat komentář